Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 септември, 2020 10:37

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОКТОР КОН: Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug)

Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона, вели епидемиологот и член на Кризниот штаб на Србија, Предраг Кон и додава дека суперпреносители на вирусот се средношколци и студенти.

Тој објасни дека всушност, младите на возраст до 25 или 30 години најбрзо го пренесуваат вирусот поради високата фреквенција на контакти.

„Има повеќе од 850.000 ученици во основните и средните училишта, но во нашите училишта е создаден систем на функционирање“, изјави Кон за ТВ Пинк, нагласувајќи дека носењето маски придонело да има половина од респираторните инфекции во четвртата недела од септември отколку во истиот период минатата година.

Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

Запрашан за олеснување на мерките во врска со организирање настани, саеми, тој рече дека моменталната состојба во Србија е релативно добра, дека септември е успешно надминат, но дека пренесувањето на вирусот се уште трае.

“Очекуваме дека пренесувањето на вирусот ќе започне да се зголемува во октомври, и затоа не треба да се оди со настани кои се ризик од пренесување. Некои манифестации нема да можат да се одобрат епидемиолошки. Мора да спречиме ненадеен пораст и зголемување на бројот на пациенти”, рече епидемиологот. .

Говорејќи за вакцината против вирусот корона, Кон изјави дека Србија се приближува до вакцина која ќе биде достапна во помали количини.

На Агенцијата за лекови е да процени кога е ситуацијата и која вакцина може да се користи во Србија, бидејќи безбедноста е многу важна.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Најсериозна кандидатка за нов министер за енергетика и рударство е Зорана Михајловиќ, која досега водеше градежништво и инфраструктура и ова всушност би било нејзино враќање во енергетскиот сектор.

ОВА СЕ НОВИТЕ МИНИСТРИ ВО СРБИЈА: Вучиќ ја обнови владата со нови министри!

Одлуката на најсилната партија во Србија за формирање влада значително ќе ги измеша...

Имаме многу добра соработка со СПС на Ивица Дачиќ. Имавме нешто поинакви ставови за тоа како треба да изгледа во иднина, но јас ги прифатив предлозите на Дачиќ.

ВУЧИЌ ОБЈАВИ СО КОГО СНС ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДАТА: Дачиќ ќе биде претседател на Собранието!

Српскиот претседател Александар Вучиќ и се обраќа на нацијата по завршувањето на седницата...

- Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија а Србија само да каже дека нема проблем, се ќе потпишеме, рече Вучиќ, додавајќи дека е горд на својата работа и резултатите.

ВУЧИЌ: Албанците очекуваат некој да изврши притисок врз Србија!

Претседателот Вучиќ ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките против ширење на...