Тренерот што Новак Ѓоковиќ ја закажа за денес на теренот во Болоњската шума, сепак, нема да се одржи.

Објавил: Перо Милчин | 8 октомври, 2020 18:00

ДРАМА НА РОЛАНД ГАРОС: Новак Ѓоковиќ го откажа претходно закажаниот тренинг, полуфиналето со Циципас ПОД ЗНАК ПРАШАЊЕ!?

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Загрижувачки вести ни доаѓаат од Париз. Тренингот на Ѓоковиќ се откажа.

Новак имаше право да тренира 60 минути, но тој реши да го прескокне тренингот за да се одмори што е можно повеќе за утрешната пресметка со грчкиот тенисер, Циципас во полуфиналето на турнирот во Париз.

Физиотерапевтот на Ѓоковиќ, Милјан Амановиќ, јасно ќе има „полни раце работа“ со оглед на вчерашните болки на Ноле за време на мечот со Шпанецот Карењо-Буст.

Судирот меѓу Ѓоковиќ и Циципас е закажан за утре на Централниот терен, не пред 17 часот, но сега се поставува прашањето дали тој воопшто ќе игра и во каква здравствена состојба е најдобриот тенисер на планетата.

За сега е неизвесна ситуацијата дали утре Ѓоковиќ ќе се најде на тениските терени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос,...

Ова за Ноле беше петта победа во меѓубсените дуели со Шварцман, победа со која стигна до 36 АТП Мастерс титула во кариерата со што изби сам на врвот, поточно сега има една повеќе од Рафаел Надал.

Титула за нов рекорд: Ѓоковиќ испиша историја во Рим! (ВИДЕО)

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ е победник на АТП Мастерсот во Рим и тоа откако во финалето...