Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше при првиот сет за проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Објавил: Перо Милчин | 9 октомври, 2020 17:53

Драма пред полуфиналето на Ролан Гарос: Голема грижа за Новак Ѓоковиќ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Новак Ѓоковиќ наскоро треба да го започне својот дуел во полуфиналето на Ролан Гарос, кој игра против Стефанос Цицпас, но сите сме загрижени само за една работа, а тоа е здравјето на српскиот тенисер.

Имено, за време на полуфиналниот натпревар, Новак се жалеше на проблеми со повреди на вратот и левиот лакт, што предизвика големи сомневања дека е во лошо здравје.

Сепак, освен тој прв сет, српскиот тенисер играше на високо ниво и не се чувствуваа проблемите со повредата.

Одигра одлично и се пласираше во своето десетто полуфинале на Ролан Гарос.

Се надеваме дека тој денес нема да има проблеми со повредата и дека лесно ќе се справи со Цицпас.

Судирот меѓу Ѓоковиќ и Цицпас е закажан за денеска на Централниот терен, не пред 17 часот, но сега се поставува прашањето дали тој воопшто ќе игра и во каква здравствена состојба е најдобриот тенисер на планетата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Светскиот рекет број еден по деветти пат ја покори Австралија и дојде до својата 18-та гренд слем титула. Данил Медведев не успеа ниту да се закани. Ѓоковиќ одигра сурово и прецизно и на крајот славеше во финалето кое траеше помалку од два часа со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2.

КАКОВ ЦАР: Ѓоковиќ остана господар на тенискиот терен на Австралија Опен!

Новак Ѓоковиќ по 18-ти пат се закити со гренд слем титула, негова деветта на Австралија...

Тренерот што Новак Ѓоковиќ ја закажа за денес на теренот во Болоњската шума, сепак, нема да се одржи.

ДРАМА НА РОЛАНД ГАРОС: Новак Ѓоковиќ го откажа претходно закажаниот тренинг, полуфиналето со Циципас ПОД ЗНАК ПРАШАЊЕ!?

Загрижувачки вести ни доаѓаат од Париз. Тренингот на Ѓоковиќ се откажа. Новак имаше...