Забранет влез на руска нафта во земјава.

Објавил: Македонка Димкин | 7 февруари, 2023 17:46

Државата уверува дека нема да има недостиг на нафта

Фото/Текст извор: ©Sitel

Забранет влез на руска нафта во земјава. Ембаргото за увоз, кое го донесе Европската Унија, се применува и кај нас. Забраната, според министерот Бектеши, нема да предизвика недостиг на деривати, затоа што во моментов само 20% од потребите на  пазарот се задоволуваат со нафта од руски рафинерии.  

„Тие 15 до 20 отсто можат да се покриваат и од други извори на снабдување. Не може да се случи недостиг на нафта и нафтени деривати. Сепак, околу евентуалното зголемување на цената може да кажам дека нивната цена е берзанска, а Владата може да влијае само во делот на давачките – акциза, ДДВ и други давачки“.

Побаравме став од единствената нафтена компанија со руски капитал  во земјава – Што ќе значи ембаргото, дали ќе продолжат да работат и од каде ќе набавуваат деривати, но одговор не добивме. Инаку, веќе стапи на сила забраната за увоз на нафтени деривати, пред се дизелот и мазутот во сите земји членки на Унијата, но и во најразвиените 7, меѓу кои  Британија, САД, Канада и Јапонија. Санкцијата има цел да се казни Русија, односно да им се намалат приходите кои Путин ги добива од овој енергенс или според Урсула фон дер Лајен, дневно 160 милиони евра помалку. 

Сепак, аналитичарите веќе стравуваат дека недостигот на дизел, може да ја вивне цената за кратко време. Магацините  во европските земји се на резерва, се бара алтернатива, односно нафта од Блискиот Исток, Азија и САД, извори кои веќе се оптоварени. 

Голдман Сакс предвидува цената од сегашните 80 да надмине 100 долари за барел, затоа што побарувачката е многу поголема од понудата. На сите земји скриен адут им е дизелот од Турција, Индија и Кина кои преку своите рафинерии ја преработуваат руската нафта и ја продаваат како своја. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова се однесува за 58 илјади домаќинства, кои се приклучени на најголемиот систем во Град Скопје. За оние кои топлинска енергија добиваат од Скопје-Север или го користат „железарското греење“, сметките минимално ќе се намалат.

СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО ПОВИСОКИ ЗА 4,5 НАСТО

Со првиот ден на ноември цената на парното греење се зголемува за 4,51 насто. Ова се однесува...

Вредноста на двата стана на „Бихаќка“ и трите апартмани во „Панорама Резиденс“ е проценета на 1,9 милиони евра, вели директорот на Агенција за конфискуван имот Дритон Небиу во интервју за Радио слободна Европа.

Петте станови на Груевски проценети на 1,9 милиони евра

Откако Владата ќе одобри, конфискуваните станови на поранешниот премиер Никола Груевски...

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски нема конфликт на интереси, велат од СДСМ.

СДСМ: Антикорупциска потврди дека нема конфликт на интерес кај Ковачевски

Антикорупциската комисија потврдила дека претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски...

На иницијатива на претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, и во директен контакт со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, се изнајде решение на предизвикот за обезбедување чартер лет за граѓаните од регионот. Со вчерашниот лет, кој беше организиран и платен од Владата на Република Македонија, покрај тоа што во Скопје долетаа преостанатите 67 наши државјани кои побараа помош, со истиот лет, Владата на Република Македонија излезе во пресрет и обезбеди трансфер на седум албански, седум црногорски и тројца бугарски државјани.

Амбасадата во Тел Авив, од самиот почеток на кризата е во контакт со државјаните на Република ж Македонија, а дел од граѓаните кои се затекнаа во Израел, веќе се вратени во земјата на повеќе начини, меѓу другото и со специјални летови на пријателските држави на Република Македонија.

Владата на Република Македонија внимателно ги следи случувањата во Израел преку Министерството за надворешни работи, кое што е во редовен контакт со македонската Амбасада во Тел Авив.

Владата тврди дека ги евакуирала сите патници со „Аир Србија”

Со чартер летот организиран и платен од страна на Владата на Република Македонија,...