Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски кажа дека електричната енергија за сите потрошувачи од идниот месец поскапува за 7,4 проценти.

Објавил: Стојче Бушин | 31 јули, 2020 14:26

ДРЖАВАТА УДРИ ПО ЏЕБОТ НА ГРАЃАНИТЕ: Струјата поскапува за 7.4%, евтината тарифа останува

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Цената за струјата во домаќинствата се зголемува за 7.4 отсто. Од идниот месец еден киловат наместо 5.54 денари ќе чини околу 5.9 денари за висока, а старите 2.78 за ниска тарифа се зголемуваат на 2.9 денари.

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски кажа дека електричната енергија за сите потрошувачи од идниот месец поскапува за 7,4 проценти.

Ние знаеме дека со оваа одлука за зголемување на цената на струјата, ќе влијаеме врз сите крајни потрошувачи. Сега сметка на пример од 1.500 денари, ќе добие плус 100 денари“, пресмета Бислимовски!

Цената на струјата за домаќинствата ќе се зголеми за 7.4%, односно ќе чини 5.9 денари за еден киловат скапа струја, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски.

Според него, еден од начините за надминување на ситуацијата со зголемувањето на цената на електричната енергија е зголемување на субвенциите за ранливи категории на потрошувачите.

Или пак, може да се прават соодветни анализи во однос на ДДВ-то како што се случи минатата година. Со ДДВ-то на топлинската енергија која се намали од 18 на 5 проценти, односно тоа влиајеше и за намалување на цената за 12%“, додаде Бислимоски.

Како што рече тој, укинување на евтината тарифа нема да има, односно, таквата тарифа ќе продолжи и понатаму да функционира како што беше и досега

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...