„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 март, 2020 6:45

Дрогирани албанци направија хаос во Барселона: Со кола влетаа во аеродром и се закануваа со убиство(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Двајца албански државјани намерно влетаа со својот автомобил во аеродромот во Барселона во петокот во претпладнето, а каталонската полиција која ги уапсила на аеродромот.

„Тероризмот беше отфрлен како мотив за влетувањето на аеродромот„ изјави полицијата.

Двајца мажи се уапсени и инцидентот се третира како заедничко злосторство “, соопшти полицијата преку Твитер.

Околу пет часот наутро, автомобил со двајца мажи влетал во терминалот Т1, оштетувајќи ја стаклото на влезот. Шефот на каталонската полиција Едуард Салент на прес-конференција утрово изјави дека двајцата се албански државјани, од кои едниот „се прогласи себеси за исламист“ за време на рација на аеродромот.

Во тоа време, полицијата не отфрли никаква претпоставка за мотив, истакнувајќи дека истрагата е во тек, а министерот за внатрешни работи Мигел Бух рече дека тие намерно влетале во терминалот со автомобил.

„Тие се однесуваа неконтролирано.Тие отидоа кај луѓето што спиеја на аеродромот и почнаа да ги навредуваат и им се закануваа дека ќе ги убијат сите“, изјави сведокот Виктор Мануел Санц за Антена 3.

“Потоа на излезот од аеродромот, беа опкружени со полицајци и беа принудени да легнат. 

Полицијата претходно соопшти дека во автомобилот не се пронајдени експлозиви или опасни материи. Весникот „Ла Вангардија“ утрово објави дека мажите биле под дејство на дрога.
Влегувањето во метрото на терминалот беше привремено затворено, но терминалот и аеродромот сè уште функционираат нормално. Поради коронавирусот, немаше многу патници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Првата кражба се случила во понеделникот вечерта во локално училиште каде крадци украле пет компјутери откако оградиле ограда на имотот.

Седиштето на мафијата во проблем поради КОРОНА: Се ограбуваат болници, училишта- ХАОС ВО ИТАЛИЈА(ВИДЕО)

Италијанскиот град Палермо регистрира повеќе кражби и грабежи, и покрај карантинот...

Полицијата исто така соопшти дека турските сили исто така користеле солзавец на грчката граница.

ХАОС НА ГРЧКО-ТУРСКАТА ГРАНИЦА: Повеќе од 500 мигранти пробаа да ја срушат граничната ограда!

Конфликтите на грчко-турската граница избија доцна синоќа, каде околу 500 мигранти се...

Бидејќи улиците се празни заради ограничените сообраќајни правила, патролите започнаа со проверка дали граѓаните ја почитуваат оваа норма.

ПАДНА МАФИЈАТА: КОРОНА и помогна на полицијата да го уапси шефот на големата мафија во Италија!

Вирусот на корона можеби шири страв и трепет низ целиот свет, но и помогна на полицијата...

Претходно, турскиот дрон беше соборен во областа Идлиб. Сириската армија тогаш најави затворање на воздушниот простор над Идлиб.

Турската војска обори два сиријски авиона: Не престануваат нападите во Идлиб

Турските трупи соборија два сириски авиони над Идлиб, соопшти сириската државна агенција...