Пролетта и есента се сезоните кога Кавасаки се појавува како реакција на разни видови вируси.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 мај, 2020 13:37

Др Несторовиќ откри шокантна информација за корона: Вирусот не настана случајно, научниците открија!

Фото/Текст извор: ©Informer.rs магазин.мк

Д-р Бранимир Несторовиќ ги коментираше обвинувањата на некои медиуми дека „синдромот Кавасаки пристигна во Србија“ и објасни дека тоа не е нешто ново, а потоа откри една ексклузивна вест за коронавирусот во врска со резултатите од една австралиска студија.

– Кавасаки се појавува секоја година. Само во моето одделение имаме еден или два случаи месечно. Не се знае што точно го предизвикува, претежно вирус, а бидејќи сега е корона, тие веднаш го поврзаа со него.

Пролетта и есента се сезоните кога Кавасаки се појавува како реакција на разни видови вируси. Тој има симптоми на вирусна инфекција, по што се развива воспаление на крвните садови. Сосема лесно е да се лекува ако се открие навреме – објасни д-р Несторовиќ.

На прашањето дали има разлика во инфекција со коронавирус ако вирусот влегува низ носот и устата или преку очите и дали начинот на кој вирусот влегува во мукозната мембрана може да ја диктира сериозноста на болеста, д-р Несторовиќ одговори дека сè зависи од количината на причината.

– Разликата е во количината на предизвикувачкиот агенс, таа влегува во носот многу повеќе затоа што рецепторите главно се наоѓаат во носот. Помалку луѓе се болни, сонцето е посилно – објасни тој, но д-р Несторовиќ реши да открие една ексклузивна вест во врска со резултатите од австралиската студија.

– Завчера, Австралијците објавија дека вирусот е од вештачко потекло. Група научници, предводена од професорот Петровски, испитуваа како вирусот се врзува за разни типови клетки. Најдобро се врзува за човечките клетки. Многу помалку за другите. Сосема е јасно дека е вештачко, но останува прашањето кој го направил – посочи тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...

Со цел непречено функционирање на клиниката во услови на пандемија од коронавирусот, се применуваат посебни мерки за заштита и во таа насока поставени се нови шалтери за прием на пациенти, како и нови столчиња во чекалната на пациентите.

На детска клиника комплетно се реновирани амбулантскиот дел, Ургентниот центар и чекалната

Амбуланскиот дел е целосно обновен со нова опрема, извршени се бројни градежни зафати,...

Соседната мутација му даде на вирусот многу поголем број на надворешни протеински „шила“, што му овозможува да ги достигне клетките, тврдат американски научници.

ОД ОВА СЕ ПЛАШЕВМЕ: Корона вирусот мутирал и постанал уште повеќе ЗАРАЗЕН, тврдат научниците!

Серија лабораториски експерименти спроведени од американски истражувачи укажуваат...