Пролетта и есента се сезоните кога Кавасаки се појавува како реакција на разни видови вируси.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 мај, 2020 13:37

Др Несторовиќ откри шокантна информација за корона: Вирусот не настана случајно, научниците открија!

Фото/Текст извор: ©Informer.rs магазин.мк

Д-р Бранимир Несторовиќ ги коментираше обвинувањата на некои медиуми дека „синдромот Кавасаки пристигна во Србија“ и објасни дека тоа не е нешто ново, а потоа откри една ексклузивна вест за коронавирусот во врска со резултатите од една австралиска студија.

– Кавасаки се појавува секоја година. Само во моето одделение имаме еден или два случаи месечно. Не се знае што точно го предизвикува, претежно вирус, а бидејќи сега е корона, тие веднаш го поврзаа со него.

Пролетта и есента се сезоните кога Кавасаки се појавува како реакција на разни видови вируси. Тој има симптоми на вирусна инфекција, по што се развива воспаление на крвните садови. Сосема лесно е да се лекува ако се открие навреме – објасни д-р Несторовиќ.

На прашањето дали има разлика во инфекција со коронавирус ако вирусот влегува низ носот и устата или преку очите и дали начинот на кој вирусот влегува во мукозната мембрана може да ја диктира сериозноста на болеста, д-р Несторовиќ одговори дека сè зависи од количината на причината.

– Разликата е во количината на предизвикувачкиот агенс, таа влегува во носот многу повеќе затоа што рецепторите главно се наоѓаат во носот. Помалку луѓе се болни, сонцето е посилно – објасни тој, но д-р Несторовиќ реши да открие една ексклузивна вест во врска со резултатите од австралиската студија.

– Завчера, Австралијците објавија дека вирусот е од вештачко потекло. Група научници, предводена од професорот Петровски, испитуваа како вирусот се врзува за разни типови клетки. Најдобро се врзува за човечките клетки. Многу помалку за другите. Сосема е јасно дека е вештачко, но останува прашањето кој го направил – посочи тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.