Без соодветна заштитна облека, во тешки услови во Охис работел и Киро Пешевски.  Од живата и хлорот со кои 34 години бил во директен контакт и денес има потешкотии во дишењето и мора да пие лекови.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 ноември, 2019 10:59

Сите колеги со исто заболување, дури ни вегетацијата не виреела – страотно сведоштво на некогашните вработени во Охис

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото телма.мк

Првиот човек кој се врабиотил во погонот со линдан во Охис, Реџеп Ајраловски денеска е единствениот жив сведок. Вели го спасил животот на село , но деновите поминати работејќи со линдан биле неговите колеги 45 на број, објави ТЕЛМА.

Истекувањето се случило во погон во кој фирма препакувала и отстранувала историски хемикалии кои се неупотребливи и останати од поранешната фабрика, а кои ќе се извезуваат во странство. раги од метил акрилат мономер има во цефките на цистерната потврди акредитираната лабароаторија при штипскиот универизтет. Според анализите испарувањето е забележано внатрено но не и надвор. Оваа тоскична супстанца не испуштила никакви супстанци во воздухот, пренесе Сител.

Без соодветна заштитна облека, во тешки услови во Охис работел и Киро Пешевски.  Од живата и хлорот со кои 34 години бил во директен контакт и денес има потешкотии во дишењето и мора да пие лекови.

Вработена во мензата на фрабриката која  не сакаше да зборува пред камерата на Телма вели дека тешко било дури и да се одржи и вегетацијата во дворот на Охис, од токсичната почва. Ни каажа и дека пред околу 40 години на еден систематски преглед сите вработени имале ист резултат – замастување на црниот дроб, заболување што може да е предизвикано од вдишување на хемиски супстанци.

На протестот на стечајните работници од Охис не’ пречекаа многу приказни. Некои од нив ќе останат нераскажани затоа што нивните колеги ја изгубиле битката за живот како последица од работењето со опасни хемикалии во оваа фрабрика.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Полиестердеј е втората домашна фирма во која денеска влегоа инспекторите во врска со долг за печатење маици за ВМРО-ДПМНЕ.

Сестрата на Камчев, Кристина Стојчевска, пред две недели се повлекла од управителската функција во Монт

Сестрата на Орце Камчев, Кристина Камчева-Стојческа пред две недели се повлекла од...

-Горно маало Волково кога ќе се заврши со канализација? Каде е проширувањето на улицата, каде се тротоарите, каде се градинките, ништо немаме. Горно маало немаме ништо и воопшто не сме задоволни со ништо. Сите кажувате, кога и да дојдете само кажувате, а немате ништо исполнето Од сред село на кај Кучково патот што, е поминете господине да видите по какви улици одиме ние, каде ни учат децата, по какви калови одат децата, подвикнала една од присутните жени.

Жителка на Ѓорче Петров го направи „ПАРТАЛ“ Заев – премиерот ОВА не го очекуваше!

Со бројни изливи на незадоволство на граѓаните од населбата Горно маало во селото...

Спасовски изрази жалење што обвинителството, како што рече, немало храброст да одреди притвори за осомничените.

НЕМАА ХРАБРОСТ ДА ГИ ПРИТВОРАТ НАПАЃАЧИТЕ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС – Спасовски упати големо жалење до обвинителството

МВР интензивно работи на истрагата за расчистувањето на случајот со пукањето во „Александар...