Д-р Микиќ посочи дека два метра оддалеченост е најдоброто оружје за заштита.  Тој вели дека носењето маска се препорачува доколку одите на лекар, или некаде каде што има повеќе луѓе, како јавниот превоз. Тој апелира до граѓаните да внимаваат со заштитните ракавици и да не го допираат лицето, очите, носот...

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 март, 2020 10:13

Д-р Микиќ советува: Маските не ги носете надвор, внимателно со ракавиците!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во вчерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма телевизија епидемиологот доктор Владимир Микиќ посочи дека носењето маска стана тренд, па луѓето ја носат и кога се на отворено, што не би требало.

Честото миење на раце и одржување на високо ниво на хигена е пресудно во бобата против корона вирусот. Превенцијата во случајот со корона е најважна бидејќи лек уште не е пронајден. И кога носите заштитни ракавици треба да знаете дека и нив треба да ги миете често бидејќи вирусот може да се задржи на нив.

Д-р Микиќ посочи дека два метра оддалеченост е најдоброто оружје за заштита.  Тој вели дека носењето маска се препорачува доколку одите на лекар, или некаде каде што има повеќе луѓе, како јавниот превоз. Тој апелира до граѓаните да внимаваат со заштитните ракавици и да не го допираат лицето, очите, носот…

„Луѓето кога ќе стават ракавици мислат дека ја завршиле работата и сега се сигурни и можат да фаќаат што сакаат, заштитени се. Меѓутоа ние несвесно во текот на денот најмалку 20 до 30 пати го фаќаме лицето, дали очите, дали носот, дали устата, дали местиме наочари. Ако ги имаме ракавиците а пред тоа не сме ги измиле рацете а допреме загадена површина и ја пренесеме на лицето, како да не сме ги носеле. Од тој аспект можеби е подобро ракавиците во нормален живот да не се носат, вели д-р Микиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од МВР и официјално ја потврдија информацијата. Оттаму велат дека денеска околу 14 часот во водите на Преспанското Езеро нуркачкиот тим од Единицата за специјални задачи при Бирото за јавна безбедност на МВР го пронајдоа безживотното тело на шеснаесет годишното момче од Ресен. По насоки на Јавен обвинител телото ќе биде дадено на обдукција.

Пронајдено телото на удавеното 16 годишно момче во Претор

По два дена трагање по телото на момчето кое трагично загина на 2-ри август во Претор,...

Станува збор за 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива на листа во изборна единица 6.

Студентката Артина Ќазими е најмладата пратеничка во македонското собрание!

На денешната конститутивна седница, со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан, ниту...

За претседател на Комисијата на предлог на Џафери беше избрана пратеничката Јагода Шахпаска, а за членови пратениците Изет Меџити, Благица Ласоска, Соња Мираковска и Сафие Садики Шакини.

Верифицирани мандатите на новите пратеници- Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

На денешната конститутивна седница во Собранието, присуствуваа 117 од вкупно 120пратеници,...

Како последица на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децениски напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости”.

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Денеска Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации рече дека оваа...