Методи Чепреганов вели дека поради 20 отсто кои не ги почитувале мерките сите останати се жртви...

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јуни, 2020 22:25

Д-р Чепреганов: Ние сме жртви на тие 20% кои не ги почитуваат мерките!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Познатиот невропсихијатар Методи Чепреганов во отвореното студио на ТВ 24 рече дека во моментот оваа одлука за карантин во општините кои се сметаат за жариште, и големиот број на нпвозаразени пациенти од Ковид-19 се всушност дело на оние 20 отсто кои не се придржувале до мерките.

Тие 20 проценти не ги почитуваат мерките поради менталниот склоп. Ние сме жртви на тие 20 проценти кои се однесуваат неодговорно и го загрозуваат сопственото и туѓото здравје. Суетата и инаетот со себе носат експресија кон надвор и сејат завист, љубомора и злоба, а со такви луѓе не може да се разговара рече Чепреганов.

Проф. д-р Методи Чепреганов е Специјалист по невропсихијатрија и епилептологија. Објавил над 260 научни трудови и 130 монографии од областа на Неврологијата и епилептологијата .

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...