Многу жалам за изгубениот млад живот. Но, не е вистина дека се работи за родилка и дека наместо папочна врвка и биле пресечни цревата.

Објавил: Перо Милчин | 11 мај, 2021 7:13

Д-р Јовановска: Не е вистина дека се работи за родилка и дека наместо папочна врвка и биле пресечни цревата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

33-годишна пациентка вчера починала на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, а на социјалните мрежи се појавија информации дека на пациентката ѝ биле пресечени цревата наместо папочната врвка.

Директорката на ГАК, Викторија Јовановска, која ја извршила операцијата и е посочена како виновник за смртта на младата жена за „Слободен печат“ ги демантираше овие информации.

Многу жалам за изгубениот млад живот. Но, не е вистина дека се работи за родилка и дека наместо папочна врвка и биле пресечни цревата.

Пациентката дојде на операција поради огромен миом во мала карлица, со рапиден раст во последните месеци.

Воопшто не беше лесен случај, пациентката претходно била оперирана од пленоктомија, односно и била извадена слезинката. Јас од човечки побуди, токму поради брзиот раст на туморот ја внесов пациентката на операција во време кога имавме редуциран програм на клиниката, рече во изјава за „Слободен печат“ директорката на ГАК, Викторија Јовановска.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Информацијата на МИА од Атина ја потврдуваат и од Скопје, а како што и најавија пред две седмици и министерот Венко Филипче и портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони, од јужниот сосед ќе стигнат 20.000 дози од Астра Зенека.

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ ПРИСТИГНУВААТ ВАКЦИНИ ОД ГРЦИЈА

Вакцините кои Грција ги најави за Македонија, денеска наутро се очекува да пристигнат...

Од економски аспект, извозот на цвет од канабис за медицински цели значи и нови инвестиции, развој и стимулира отворање нови високоплатени работни места.

Извозот на сув цвет од канабис од Македонија, станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Македонија за пазарите во Европската...

Инаку ова е трета трансплантација од јануари и петта во изминатава година.

Филипче: Започна експлантацијата на бубрези и срце од 44 годишна пациентка – тројца пациенти ќе ги добијат нејзините органи

Доцна вчера во 23 часот медицинските тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за...