Црна Гора и Албанија ќе имаат најголеми рецесии во регионот од по 9 проценти во 2020 година, според ЕБРД, со продлабочување на проекцијата на падот на Црна Гора за 1 процентен поен, а Албанија е непроменета во споредба со мај.

Објавил: Стојче Бушин | 1 октомври, 2020 15:12

ЕБРД ГО ОБЈАВИ НАЈНОВИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ПАДОТ НА БДП ЗА 2020 ГОДИНА

Фото/Текст извор: ©пари

ЕБРД остана со својата прогноза од мај 2020 година дека Србија ќе има најмал пад на БДП во регионот од 3,5 проценти оваа година, се наведува во извештајот за регионални економски изгледи во септември, кој штотуку беше објавен на официјалната веб-страница на ЕБРД.

Црна Гора и Албанија ќе имаат најголеми рецесии во регионот од по 9 проценти во 2020 година, според ЕБРД, со продлабочување на проекцијата на падот на Црна Гора за 1 процентен поен, а Албанија е непроменета во споредба со мај.

Хрватската економија исто така ќе падне за 1,5 процент повеќе од претходно предвидуваното, а годинава ќе забележи дефицит од 8,5 проценти, додека за Словенија се предвидува пад на БДП за 7,5 проценти, 2 процентни поени подлабоко во врска со мајската проекција на ЕБРД.

Економијата на Босна и Херцеговина, Северна Македонија и Косово очекуваат економски пад од 5% секоја година, според банката со седиште во Лондон. Проекциите за БиХ и Северна Македонија се полоши отколку во мај за 0,5 проценти за БиХ и 1,5 проценти за СМ.

Во однос на предвидувањата за растот на БДП за 2021 година, ЕБРД ги намали проценките за сите економии во регионот поради несигурност и негативни ризици поврзани со потенцијалното затегнување на мерките за социјално растојание како резултат на Ковид-19, како во земјата, така и во клучните трговски земји. партнери.

Според новиот извештај, ЕБРД предвидува раст на БДП на Србија од 3 проценти следната година, во споредба со мајската проекција од 6,0 проценти.

Банката најмногу ја намали проценката за растот на Албанија и Црна Гора во 2021 година. Албанија сега очекува раст од 4,5 проценти следната година, што е за дури 7,5 проценти пониско од мајската прогноза, а Црна Гора очекува проширување од 5 проценти или 5,5 проценти помалку од претходно предвидените.

Прогнозата за раст на Хрватска исто така беше намалена за 2,5 процентни поени и на Словенија за 1,5 процентни поени, на 3,5 проценти за двете земји.

Проекцијата за раст на БДП на Косово за 2021 година е намалена за 3,5 проценти на 4 проценти, додека БиХ и Северна Македонија се предвидува да растат за 3 проценти, што е за 3, односно 2,5 процентни поени.

Според ЕБРД, целиот регион на Западен Балкан ќе забележи пад од 5,1 процент оваа година, проследено со економско закрепнување од 3,4 проценти следната година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Светска банка во последниот извештај предвидува дека земјава годинава ќе ја заврши со пад на БДП од 4,1 отсто, а за наредната и за 2022 година прогнозира раст од 3,6, односно 3,5 отсто.

Светска банка: Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму

Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму, се вели...

Министерот за финансии Фатмир Бесими на сред презентацијата на ребалансот на буџетот кој е на матичната комисија за финансирање и буџет ги корегираше проекциите. Им кажа на пратениците дека бројките кои ги кажал пред една недела не биле точни.

За три месеци јавниот долг рипна за 1 милијарда евра или за 9 проценти од БДП

Јавниот долг на земјава за три месеци во периодот од април до јуни, кога ефектите од...

Министерството за одбрана не претрпе значајни кратења. Намалување има кај парите за модернизација на МО, но зголемување има кај ставката Интеграција во НАТО.

АНАЛИЗА: Кои проекти одат под „нож“ со ребаланс на Буџетот?

Преполовени средства за изградба на владини објекти, спортски сали и училишта, намалени...

За купување компјутер и ИТ-опрема, повратот на ДДВ изнесува 5%. Позначително е ослободувањето за македонски производи, односно можноста за поврат на 18% ДДВ.

Денес започнува „Викенд без ДДВ“ и ќе трае три дена

  Под строги протоколи и со бројни реклами за попусти стартува тридневниот продолжен...