Банката прогнозира раст со иста стапка од 4% на македонското стопанство во 2022 година. Сепак, предвидувањата се изложени на значителна неизвесност, наведува ЕБРД.

Објавил: Владо Марин | 29 јуни, 2021 13:19

ЕБРД ја зголеми прогнозата за растот на македонската економија во 2021

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Бруто домашниот производ (БДП) на Македонија се предвидува да се зголеми за 4 проценти во 2021 година, соопшти денеска Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), ажурирајќи ја својата прогноза од септември.

„Во 2021 се очекува делумно закрепнување на македонската економија, со реален раст на БДП од 4 проценти како резултат на закрепнување на извозот и приватната потрошувачка, како и одржливата потрошувачка на владата“, рече ЕБОР во последното издание на својот извештај за регионалните економски изгледи.

ЕБРД предвиде раст од 3 проценти на БДП на С. Македонија во 2021 година во претходното издание на извештајот во септември минатата година!

Банката прогнозира раст со иста стапка од 4% на македонското стопанство  во 2022 година. Сепак, предвидувањата се изложени на значителна неизвесност, наведува ЕБРД.

Како поволни така и неповолни ризици се и натаму присутни и првенствено се однесуваат на брзината на обновување на надворешната побарувачка и способноста на владата да ја реализира својата амбициозна агенда за инфраструктурата со оглед на стеснетиот фискален простор“, се вели во извештајот: „Одговор на коронавирусот во 2021 година: Поставување подобри темели“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија