Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години - дури и до -96 степени.

Објавил: Сара Фемина | 21 февруари, 2020 20:59

ЕВЕ ЗОШТО ИМАВМЕ БЛАГА ЗИМА: Чудни работи се случуваат(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На почетокот на јануари годинава, направени се мерења во средишните слоеви на стратосферата што се протегаат на 50-55 км над површината на Земјата со радиоаунд.

Мерењата преземени над исландскиот Рејкјавик покажаа најниска температура во стратосферата во последните 40 години – дури и до -96 степени.
Артскиот воздух на тој начин остана „заклучен“ во вител и затоа, меѓу другото, имавме блага зима.

Колку е посилен поларниот вител, поблаги се зимите.

Како и да е, овие податоци сведочат за лошата состојба на поларниот вител во стратосферата. Неколку недели подоцна беше постигнат нов рекорд, но овој пат во долните слоеви на стратосферата, на надморска височина од 18 до 20 км. Еден тест кај Свалбард, архипелагот на Арктичкиот океан, измери температура од -85 степени во долните слоеви на стратосферата.

Со оглед на тоа што тестовите беа спроведени во ќелии надвор од јадрото на поларниот вител, температурата над самиот пол е секако уште пониска. Анализите покажуваат знаци на неверојатни ниски температури во јадрото на вртлогот за овој период од годината.

Според мерењата на НАСА, снимената температура е најниска во последните 40 години за овој период во Северната хемисфера.

Оваа состојба предизвикува да се формираат поларни облаци во стратосферата, кои се формираат во неговите најстудени делови, каде што температурата паѓа под -85 степени. Овие облаци се поретки од поларната светлина.
Овие облаци играат клучна улога во процесот на осиромашување на озонот.

Ќе имаме неизвесна пролет и почеток на летото

На пример, температурите во најжешките места во Шпанија ќе бидат високи дури 38 степени кон крајот на мај или почетокот на јуни.

Во случајот со Северниот пол, температурата обично не е доволно ниска за да се формираат овие облаци. Сепак, сегашните индикатори сугерираат критична состојба на озонот. Сончевата светлина достигнува Северен пол кон крајот на февруари и почетокот на март, соодветно, и со присуство на поларни облаци во стратосферата може да го иницира процесот на осиромашување на озонот.

Озонската дупка над Северниот Пол е сè уште помала од онаа над Јужна, но сигурно е ирелевантна за Северната хемисфера.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...