Израел соопшти дека ќе им забрани на сите странци да влегуваат во земјата и ќе ја воведе антитерористичката технологија за следење телефони за да спречи ширење на оваа варијанта.

Објавил: Сара Фемина | 28 ноември, 2021 12:10

Еве каде во Европа досега е регистриран Омикрон сојот на коронавирусот

Фото/Текст извор: ©магазин

Велика Британија, Германија и Италија вчера соопштија за случаи со новата Омикрон варијанта на коронавирусот, додека неколку земји воведоа ограничувања за патувања од Јужна Африка.

Израел соопшти дека ќе им забрани на сите странци да влегуваат во земјата и ќе ја воведе антитерористичката технологија за следење телефони за да спречи ширење на оваа варијанта.

Д-р Анжелик Кетзи, првата докторка која во Ј.Африка предупреди на новиот сој, за британски „Телеграф“ раскажа кои симптоми и биле знак за аларм дека се случува нешто невообичаено.

Кај неа се појавил сомнеж кога во нејзината ординација на почетокот на месецов дошле четворица пациенти кои пријавиле екстремен умор, како и шестгодишно дете со забрзан пулс. Никој од нив немал загубено чувство за мирис и вкус, што досега беше најкарактеристичниот симптом што се појавуваше кај заболените со корнонавирусот.

„Симптомите беа поинакви од се со што се сретнав порано, но беа благи“, вели д-р Кетзи.

Малку подоцна, на 18 ноември, четири членови на семејството ги добиле резултатите од тестирањето на ковид-19 и се покажало дека се заразени, а имале особено изразен умор. Тогаш д-р Кетзи го известила државниот Одбор за вакцинација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Цената на американската сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) денска е над 86 долари за барел, додека северноморската нафта брент се тргуваше по цена повисока од 88 долари за барел во исто време.

Цените на нафтата највисоки од 2014 година

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа од октомври 2014 година, како резултат на...

Паралелно, претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Околу 2.500 здравствени работници во Грција се во карантин поради ковид-19

Со сериозни проблеми и недостиг на персонал се соочуваат болниците во Грција, со оглед...

Според Махамуд, СЗО ќе продолжи да го следи вирусот, вклучително и негово можно ширење во другите европски земји.

Претходно медиумите објавија дека експерти од Универзитетската болница во Марсеј откриле нов вид на коронавирус и привремено го нарекле Б.1.640.2. Според првите податоци, на југот на Франција од овој сој се заразени 12 лица.

Повратник од Камерун беше означен како нулта пациент.

СЗО ја следи состојбата со сојот во Франција

Експертот на Светската здравствена организација Абди Махамуд денеска изјави дека...