Постојат два главни типа на маски: хируршки маски за платно што се носат над носот и устата и оние што се вклопуваат подобро, понекогаш наречени респиратори.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 0:02

ЕВЕ КАДЕ И КАКО ТРЕБА ДА КОРИСТИТЕ МАСКИ: СЗО ја објаснува правилната улога на маските за лице!

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Многу луѓе ширум Азија носат маски за лице за да се обидат да се заштитат од Ковид-19, болест предизвикана од новиот коронавирус. Во Европа и САД, маските се поретко носат, но многумина се прашуваат: Дали треба да се носат за време на пандемија?

Ројтерс известува дека советот на Светската здравствена организација е дека ако сте здрави, треба да носите маска ако:

– грижа за некој осомничен или потврден дека е заразен со Ковид-19.

– ако кашлате или кивате, или се сомневате дека имате Ковид-19.

Кога маската станува влажна, заменете ја со нова. Не употребувајте повторно маски за еднократна употреба.

Постојат два главни типа на маски: хируршки маски за платно што се носат над носот и устата и оние што се вклопуваат подобро, понекогаш наречени респиратори.

Подобрите прилагодени маски – како што е N95 – можат да понудат добра, но не и целосна заштита од заразни капки, додека напредниот модел – маските N99 – можат да обезбедат подобра заштита, иако поединците се пожалија дека имаат потешкотии при дишењето.

Рејтингот „N“ се однесува на процентот од шест дијаметри од најмалку 0,3 микрони што маската е дизајнирана да ги блокира: маските N95 застануваат 95 проценти, а N99 маските 99 проценти.

Некои маски имаат вентил на предната страна за да спречат издишување на влагата на издишувањето, со што маската е влажна и повеќе подложна на пенетрација на вирусот.

Маските се ефикасни само ако ги комбинирате со често миење на рацете и не допирајте го лицето. Секој што ја користи маската мора да се погрижи темелно да ги измие рацете со сапун и вода или средство за чистење на рацете базирано на алкохол.
Маската треба да ги покрие устата и носот, и не треба да има јаз помеѓу лицето и маската.

Колку што е можно, избегнувајте допирање на маската.

Кога маската станува влажна, заменете ја со нова. Не употребувајте повторно маски за еднократна употреба.

„Носењето маска исто така може да ја намали тенденцијата на луѓето да го допрат лицето, што се случува многу пати повеќе отколку што секојдневно реализираме и е главен извор на инфекција без соодветна хигиена на рацете“, рече Стивен Грифин, вонреден професор на Институтот за медицински истражувања на Универзитетот во Лидс. агенција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот...

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества,...

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте...

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби...