За чистење на автомобили не треба да се користат специјални средства за чистење, кои честопати се премногу агресивни за внатрешни материјали.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 22:02

Еве како да го исчистите автомобилот за време на ЗАРАЗАТА: Обратете внимание на овие делови!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Покрај тоа што се грижите за лична хигиена и хигиена на просторот за живеење, исто така е важно правилно да го исчистите вашиот автомобил за да спречите ширење на коронавирусот.

За време на самоизолација, што е предложена мерка за превенција против вирусот корона, народот поголемиот дел од времето го поминуваат во своите домови, но во одредени прилики им е потребен автомобил.

Чистењето на автомобилите треба да започне со фрлање ѓубре од него – од користена хартија или влажни марамчиња кои честопати се оставаат во автомобилот со денови, па и со месеци.

За чистење на автомобили не треба да се користат специјални средства за чистење, кои честопати се премногу агресивни за внатрешни материјали.

За чистење на автомобили не треба да се користат специјални средства за чистење, кои честопати се премногу агресивни за внатрешни материјали.

Доволно е да користите течен сапун, и ако користите други хемикалии за домаќинство, проверете дали тие можат да ја оштетат внатрешноста на автомобилот.
Стандардните средства за чистење на ентериер се исто така ефикасни и нивниот состав е антивирусен.

Темелно избришете ги сите површини во автомобилот со сапун или други средства и потоа исушете ја вишокот на влага со сува крпа. Ако седиштата во автомобилот се кожа, исчистете ги на ист начин.

Обрнете посебно внимание на деловите со кои постојано ги допирате, како што се воланот, менувачот, сопирачката за паркирање, но и рачката на вратата и капакот на резервоарот.

По миењето, запомнете да ги миете рацете темелно со сапун. Најдобро е да се носат ракавици за време на чистењето.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот...

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества,...

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте...

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби...