Дезинфицирани се 32 згради и градби, како и повеќе од 160 илјади квадратни метри внатрешен простор.

Објавил: Сара Фемина | 5 април, 2020 12:35

ВИДЕО: Еве како руските стручњаци ги дезинфицираат зградите во Ломбардија!

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA / RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS магазин.мк

Руските воени експерти дезинфицираа простори во саботата во старечки домови во три града Ломбардија – Казац, Грумело де Монте и Албано.

Воени епидемиолози и експерти од трупите за зрачење, хемиска и биолошка заштита на руското Министерство за одбрана заедно со италијански воени специјалисти целосно ги дезинфицирале домовите за стари лица во 27 населени места Ломбардија.

Дезинфицирани се 32 згради и градби, како и повеќе од 160 илјади квадратни метри внатрешен простор.

Исчистени се и повеќе од 14.000 метри квадратни поплочени патишта. Русија испрати големи количини на помош на Италија, а руската администрација изјави дека не бара ништо за возврат на оваа помош, вклучително и укинување на санкциите наметнати од земјите на Европската унија.

Во Италија се регистрирани 124.632 заразени со новиот коронарен вирус КОВИД-19 од почетокот на пандемијата, од кои 15.362 починале.

На 11 март, Светската здравствена организација ја објави епидемијата на нова инфекција со коронавирусна КОВИД-19. Коронавирус инфицирал 1.202.609 луѓе ширум светот, а 64.732 луѓе починале,

Најлоша состојба во моментот, според број на заразени лица, е во Соединетите Држави, каде што повеќе од 311.000 луѓе се заболени, по што следат Шпанија со 126.168 пациенти и Италија со 124.632 заразени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување на влијанието на пандемијата на коронавирус врз работните места, објави денеска премиерот Џузепе Конте.


20 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ИТАЛИЈА ОД ЕУ: Тоа е голема помош за нашата земја!

Италија ќе добие околу 20 милијарди евра според новиот европски план за ублажување...

Сегашни и поранешни службеници на ЦИА изразија вџашеност поради сличноста помеѓу настаните дома и знаците за опаѓањето на демократијата кои се обучени да ги забележуваат кај други нации.

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачкa!

Ситуацијата во Америка им е вознемирувачки позната на аналитичарите на ЦИА навикнати...

Затоа, воведените мерки немаат никаква врска со вирусот! Но, главниот производ на овие мерки е паника а таа е опасна.

ШОКАНТЕН АПЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ДОКТОР: Коронавирусот е плод на мафијашка измама!

Група германски лекари основаа здружение чија цел е да му ја кажат на светот вистината...