Освен Камчев, како што пренесе порталот, биле рекетирани и десетици други бизнисмени и компании кои платиле рекет вреден над 5 милиони евра. Дел од нив, кои и се познати на редакцијата на „Лидер“, ќе ви ги откриеме подоле во овој текст.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 јули, 2019 14:43

Еве кои бизнисмени плаќале рекет кај Боки 13 и Катица Јанева – сумата надминува 5 милиони евра!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото економски лидер

Рекетот на групата Боки 13, Зоран Милевски Кичеец и шефицата на СЈО Катица Јанева, не завршил кај бизнисменот Јордан Камчев кој случајот го пријавил во полиција – ексклузивно дознава „Економски Лидер“ од извори во истрагата.

Освен Камчев, како што пренесе порталот, биле рекетирани и десетици други бизнисмени и компании кои платиле рекет вреден над 5 милиони евра. Дел од нив, кои и се познати на редакцијата на „Лидер“, ќе ви ги откриеме подоле во овој текст.

Порталот вчера објави и ексклузивни фотографии за случајот. Јанева седи десно од Јовановски, а лево од него е нејзиниот син Лазар Јанев кој е вработен во телевизијата на Јовановски. На масата се присутни и други обвинители од СЈО.

Како што тврди извор близок на порталот постои интенција ОЈО да го прошири случајот за обвинителско-медиумски рекет, но од високи политички кругови овој процес се блокира, затоа што во него сигурно ќе настрада Јанева, но и најмалку двајца други високи функционери на владејачката СДСМ.

Извори од ОЈО за „Лидер“ брифираат дека при синоќешниот претрес, во компјутерот на Јовановски биле пронајдени компромитирачки материјали за педесетина познати бизнисмени, а имало и снимки со приватна содржина од сексуални односи. Како што дознаваме, во истрагата сомнително е што голем дел од материјалите кои ги поседувал Боки 13 се во формат кој алудира дека се извлечени од МВР.

Ова носи индиции дека во рекетот биле вклучени високи функционери на власта кои се поврзани со безбедносните служби, за што пишуваше и новинарот Бранко Героски, кој алудираше на функционерката со кодно име „ФРИКИ“. Освен со материјали од СЈО, рекетот се вршел и со материјали извадени од МВР и Финансова полиција.

Како што дознаваме од извори во ОЈО, истрагата треба да се прошири и ќе се побараат искази од други бизнисмени, затоа што по текот на парите се утврдило дека обвинителско-медиумската група собрала пари од нив.

Неофицијално од извори од истрагата дознаваме деа оваа група изрекетирала пари од печатницата „ЕВРОПА 92“, чиј сопственик Ратко Димитровски платил 500.000 евра за СЈО да му го врати пасошот и да го стопира прогонот во случајот „Поштенска Банка“.

Нашиот високо-позициониран извор од истрагата, тврди дека за истиот случај, бил изрекетиран и сопственикот на компанијата „НОЕЛ“ од Гевгелија, Томе Главчев, кој платил рекет вреден неверојатни 1 милионевра, за Катица Јанева и СЈО.

Како што дознаваме од извори во истрагата, жртва на рекет на обвинителско-медиумската групација бил и Дејан Панделески, газдата на Лозар Пелистерка“, кој исто како и Орце Камчев беше дел од случајот Империја“ и исто како Камчев беше ослободен од притвор и му беше вратен пасошот. За оваа услуга од СЈО, според нашиот извор од истрагата, Панделевски платил 1.5 милиони евра.

Текот на парите наведува дека рекетиран бил и бизнисменот Владимир Тодоровиќ од „ТИНЕКС“, од кого оваа група извлекла 200.000 евра. Но Тодоровиќ јавно говореше, дека овие пари ги дал како бизнис соработка, а не како рекет.

Во обвинителските кулуари, орбитира информацијата дека жртва бил и Сиљан Мицевски кој наводно платил рекет од 2 милиони евра, за да не биде поврзан со некој од случаите на СЈО.

Како што пишува порталот, жртва на рекетот била и компанијата Трим и Лум од Струга, која наводно платила 800.000 евра. Деновиве се очекува сите овие бизнисмени да сведочат за рекетот, а се споменува и името на Зоран Азманов од НАСТЕЛ“, кој јавно проговори дека бил рекетиран.

ИЗВОР ЕКОНОМСКИ ЛИДЕР

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...