Повеќе од 100 вакцини се во ран развој, а повеќе од 20 се тестираат на луѓе во клиничките испитувања.

Објавил: Стојче Бушин | 11 август, 2020 22:19

Еве кои држави СЕ БЛИСКУ ДА РАЗВИЈАТ ВАКЦИНА за коронавирус

Фото/Текст извор: ©вечер/Магазин.мк

Русија официјално ја одобри вакцината против коронавирусот по помалку од два месеци тестирање врз луѓето, иако западните научници изразија загриженост за брзината на нејзината програма. Иако руската објава денеска ги наполни насловните страници, таа не е единствената земја која работи на вакцини, објави Вечер!

Повеќе од 100 вакцини се во ран развој, а повеќе од 20 се тестираат на луѓе во клиничките испитувања.

Соединетите американски држави имаат шест вакцини на кои се работи, а водечкиот експерт за заразни болести во земјата, д-р Ентони Фаучи, рече дека тие би можеле да имаат безбедна и ефикасна вакцина до крајот на годината.

Владата на Велика Британија потпиша четири договори за вакцината против коронавирусот.

Тие вклучуваат 100 милиони дози вакцината која што ја развива Астра Зенека и научници од универзитетот Оксфорд, а експериментален третман го развиваат фармацевтските компании ГСК и Санофи.

Се наведува декаа земји кои исто така се наоѓаат во доцна фази на клиничките испитувања за можни вакцини се Индонезија и Мексико.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

При обуката детално им се објаснуваше на наставниците како да ги користат алатките, како да поставуваат материјали, како да го користат Мајкрософт Тимс и како генерално да ја спроведуваат онлајн наставата.

д-р Николче Шулевски за Слободен Печат: Националната платформа нуди квалитетна настава која може да биде подобра и од класичната (ВИДЕО)

Николче Шулевски, докторот по науки за методика во онлајн настава кој е и еден од националните...

Потсети дека на владината седница министерот за здравство Венко Филипче информирал за дебатите што се водат на регионално ниво за отворање на границите во земјите од регионов и оти отвориле дискусија со аргументи за или против отворање на границите, за сите предности или проблематични ситуации што би се појавиле притоа.

Заев: При отворање на границите да се води сметка на здравствениот аспект!

Денеска при посетата на училиштето „Коменски“ во Општина Карпош, премиерот Зоран...

Соња Тошиќ Грлач која е претседателка на Управниот Одбор на болницата во Чаковец, изјави дека пациентот на хемодијализа починал, откако по грешака му бил вбризган дезинфисиенс и изрази сочувство до семејството на починатиот.

По грешка му ставиле средство за дезинфекција- Хрват почина по кобна грешка на медицински лица!

62 годишен пациент од Хрватска починал вчера вечер поради кобна грешка на лекарите....