Кадровски промени во СДСМ

Објавил: Узунов Бобан | 12 јуни, 2019 14:39

Еве кои се 30-те нови претседатели на општински организации на СДСМ именувани од Заев

Фото/Текст извор: ©магазин

Започнатиот процес на промени во интерес на граѓаните, во интерес на иднината, продолжува, рече денеска потпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Принципот бил таму каде што СДСМ победила да бидар реизбрани постоечките претседатели на ОО. 

„Како што најавивме, промените започнуваат одовде, од СДСМ, партијата предводник на Владата и парламентарното мнозинство, партијата предводник на напредокот на државата. Претседателот Зоран Заев, согласно неговите овластувања, назначи 30 претседатели на Општински организации на СДСМ“,рече Костадинов.

Половина од назначените, 15 досега, се ново именувани, а ова се новите 30 претседатели на општински организации.

 1. Струга – Соња Стојкоска
 2. Штип – Александар Кангалов
 3. Ѓорче Петров – Александар Гиновски
 4. Карпош – Марија Ѓоргиевска
 5. Крива Паланка – Михаил Дејановски
 6. Росоман – Ленче Стојанова
 7. Свети Николе – Елизабета Јованчева
 8. Кочани – Гоце Серафимов
 9. Лозово – Антонио Ангелковиќ
 10. Виница – Тони Велков
 11. Пехчево – Славчо Пандурски
 12. Брвеница – Даниел Антовски
 13. Кратово – Горан Ковачевски
 14. Шуто Оризари – Ферат Асан
 15. Ново Село – Живко Георгиевски
 16. Чашка – Горан Стојановски
 17. Берово – Јован Матеничарски
 18. Делчево – Влатко Величковски
 19. Крушево – Трајче Калески
 20. Ресен – Атанас Табаковски
 21. Теарце – Лазар Ѓоргиевски
 22. Куманово – Мартин Костовски
 23. Ранковце – Христина Младеновска
 24. Центар – Горан Герасимовски
 1.  Чучер Сандево – Ацо Ушковски
 2.  Богданци – Никола Страторов
 3.  Конче – Благој Илиев
 4.  Радовиш – Коле Чаракчиев
 5.  Дебар – Азем Фејзоски
 6.  Охрид – Лазе Таневски

,,Станува збор за одговорни личности, чесни, способни, кои уживаат висок кредибилитет во местата во кои живеат. Во дел од општините каде што СДСМ забележа победа на последните избори реизбрани се претседателите на општинските организации. Во наредните неколку денови ќе бидат назначени претседатели и локални раководства и во преостанатите Општински организации а ќе се заокружат, со сигурност и промените во централното раководство на партијата. Ова е само еден чекор од суштинските промени кои имаат за цел да внесат нова енергија, нов систем во работата на партијата, во интерес на граѓаните. Како што најавивме, во периодот пред нас следуваат сериозни промени и во централната власт, како и на директорски места на централно и локално ниво. СДСМ се менува за напредокот да продолжи уште позасилено”, рече Костадинов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Очекува гласањето и 15 јули да поминат мирно и достоинствено и оти нашите граѓани ќе покажат високо ниво на политичка свест и култура. Ги повика граѓаните да излезат и да гласаат и да бидат сигурни дека се здравствено заштитени.

Дерковски: Ги повикувам граѓаните да излезат и да гласаат – здравствено ќе бидат заштитени

Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски на два дена пред почетокот...

Базата Усени ја направи во јуни минатата година, а за неа, нема ниту еколошка дозвола, како што налага Законот за животна средина, па така, објектот е еден од оние кои го загрозува статусот УНЕСКО на Охрид.

(ВИДЕО) Денеска се руши бетонската база од советникот Нефи Усеини

Денеска се руши бетонската база која без никаква документација и спротивно на законот,...