Доколку се чуваат на препорачана температура од 4 степени Целзиусови, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува тие да се користат во рок од три недели по купувањето.

Објавил: Сара Фемина | 19 септември, 2020 17:33

ЕВЕ КОЛКУ ДОЛГО ЈАЈЦАТА МОЖАТ ДА СЕ ЧУВААТ, А ДА НЕ СЕ РАСИПАТ: Ова е дилема за многумина и на овој начин треба да ги чувате!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Јајцата се неопходна храна во домовите затоа што се хранливи и можат да се користат на различни начини. Но, дали некогаш сте се запрашале колку од нив всушност можат да стојат во дом без да се расипат?

Ако живеете сами или во мало домаќинство, може да забележите дека картонот од јајца останува некое време во фрижидер.

Но, свежите јајца не можат да стојат многу долго и колку долго можат да стојат зависи од тоа како ги чувате.

Доколку се чуваат на препорачана температура од 4 степени Целзиусови, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува тие да се користат во рок од три недели по купувањето.

Доколку се чуваат на препорачана температура од 4 степени Целзиусови, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува тие да се користат во рок од три недели по купувањето.

Експертите посочуваат дека можеме да јадеме јајца четири до пет недели од датумот на пакување, но тие не треба да се користат подолго време, бидејќи може да се појават бактерии, како што се ешерихија коли и салмонела.

Замрзнатите јајца можат да траат до една година, но никогаш не ги замрзнувајте во лушпата.

Можете да ги замрзнете на два начина – со одвојување на жолчки и бели, а потоа користете колку што е потребно или да ги замрзнете заедно.

Доколку сакате да ги зачувате остатоците од јадењата што содржат јајца, ФДА препорачува да ги чувате во фрижидер и да ги јадете во рок од 3 до 4 дена.

Цврсто варените јајца можат да останат во фрижидер до една недела.

Свежо обработените јајца (тврдо варени јајца) мора да се чуваат во фрижидер и да се консумираат во рок од 7 дена, но под услов да се отстранат од фрижидерот непосредно пред јадење.

Тие треба да се чуваат во фрижидер во лушпата, а доколку лушпата е оштетена или распукана, треба да се јадат што е можно поскоро – во рок од 2-3 дена.

Варено јајце што се чува во фрижидер се чисти од лушпата непосредно пред потрошувачката.

Јајцата што веќе биле излупени, дури и ако се варат тврдо, треба да се чуваат во фрижидер и да се јадат во рок од еден ден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Билкарите речиси секогаш меѓу најдобрите лековити билки ја класифицираат жалфијата. И според најстрогите критериуми, таа може слободно да ја понесе титулата за најлековита билка во светот.

Жалфија – најлековитата билка во светот

Според докажани истражувања, жалфијата е полна со антигабични и антибактериски својства....

Жените кои редовно ги проверуваат своите дојки ги осознаваат и знаат какво е на допир нормалното ткиво на дојката. На овој начин тие можат рано да го откријат присуството на каква било маса.

Рано дијагностицирање на карцином на дојка: Самопреглед во 4 чекори

  Жените треба еднаш месечно да прават самопреглед на своите дојки. Ова е првиот...

Чајот од кантарион се пие три пати на ден против гастрит, чир на желудникот, дијареа, жолтица, главоболка, бубрежни и менструални тегоби.

Кантарион: Лек против депресија и гинеколошки проблеми

Кантарионот се покажа како исклучително успешен во лекување на многубројни психички...

Таа беше подложена на хемотерапија и зрачење и објави дека ја победила болеста. За жал, во февруари годинава, ракот се врати. Актерката е во четвртата фаза или 4 стадиум.

Познатата Бренда од БЕВЕРЛИ ХИЛС ја води најтешката БИТКА: Овој симптом најави дека РАКОТ ми се врати, но јас го игнорирав

Борбата на актерката Шенон Доерти со ракот продолжува. Познатата Бренда Волш од серијата...