Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

Објавил: Мирко Бачиќ | 3 јануари, 2021 15:16

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони евра за стабилен курс!

Гувернерот на Народната банка Јоргованка Табаковиќ денеска изјави дека Србија има 35,65 тони злато во девизни резерви, што гарантира безбедност на државата, но и на сите што сакаат да работат со државата и наведува дека во најтешката година странските директни инвестиции изнесуваат 2,9 милијарди евра.

Табаковиќ вели дека во текот на целата претходна година, тие го одржувале девизниот курс во опсег од 117,50 – 117,60 динари за едно евро.

Таа за РТС изјави дека во текот на претходната година, Народната банка многу брзо доведе до фактот дека сите во Србија знаат дека имаат сигурна поддршка!

„Слушавме многу приказни, испуштете го фискалниот дефицит, не гледајте во висината на долгот, само помогнете и на економијата. Успеавме да задржиме работни места, пред се за луѓе чии животи се повредни од сè, на кои им треба стабилност и безбедност покажавме дека можеме да издржиме и во најтешките времиња “, посочува Табаковиќ.

Посочува дека резултатите од Народната банка се постигнати со помош на претседателот и Владата на Србија.

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

Цело време, водевме сметка да не ја загрозуваме ниту стабилноста на цените, ниту инфлацијата. Во текот на годината, многу брзо доведовме до сите да знаат дека имаат сигурен терен во Народната банка во Србија“, наведува Табаковиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна...