Студијата откри дека стабилноста на вирусот Сарс-CoV-2, што предизвикува болест Ковид-19, е „слична на онаа на Сарс-КоВ-1 во експериментални услови“.

Објавил: Перо Милчин | 26 март, 2020 18:53

ЕВЕ КОЛКУ КОРОНА ЖИВЕЕ НА ПЛАСТИКА И КАРТОН: Вирусот може да се пренесе и преку капки!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Загрижувачко е дека коронавирусот може да преживее на пластични и челични површини до три дена, додека во честичките во воздухот може да живее околу три часа, се вели во новата студија финансирана од американскиот Национален институт за здравство.

Студијата откри дека стабилноста на вирусот Сарс-CoV-2, што предизвикува болест Ковид-19, е „слична на онаа на Сарс-КоВ-1 во експериментални услови“.

Резултатите од овој лабораториски тест им овозможиле на научниците да утврдат колку долго останува новиот коронавирус, на површините околу нас и колку долго преживува во воздухот, иако научниците посочуваат дека се потребни повеќе истражувања за да се утврди дефинитивно.

Ова се најважните заклучоци до кои дојде студијата:

Како што е веќе познато, вирусот може да се пренесе преку капки и ситни делови на течноста.

1. Коронавирус успева да преживее 72 часа на не’рѓосувачки челик и пластика

2. Останува на бакар четири часа, додека на картон живее 24 часа.Тој останува активен во аеросоли, честички и капки до три часа.

Студијата покажува дека преносот на вирусот Сарс-CoV-2 е можен преку воздухот и одредени материјали, а овие методи на пренесување се поврзани со ширењето на вирусот во болничко опкружување каде може да се случи „супер-ширење“, со резултат што еден пациент може да зарази десетици или стотици луѓе , велат научниците.

Друга студија објавена минатиот месец во научно списание откри дека човечките коронавируси, како онаа што предизвикува САРС, можат да преживеат на предмети што нè опкружуваат – метал, стакло и пластика – онолку долго колку што девет дена, ако површините на овие материјали не се дезинфицираат.

Овој наод е од големо значење за понатамошно истражување затоа што САРС е најблискиот познат „роднина“ на новиот коронавирус.
– Како што е веќе познато, вирусот може да се пренесе преку капки и ситни делови на течноста.

Кога оставаат заразено лице, тие одат на одредено растојание пред да најдат место да застанат. Во овие ситуации, многу е важно во здравствените установи персоналот да преземе дополнителни мерки на претпазливост, како што се носење маски – вели д-р Марија ван Керков, епидемиолог во Светската здравствена организација.

КАКО ДА СЕ ДА СЕ ДА СЕ ДИЗИНФЕКЦИЈА

Американскиот центар за контрола и спречување на болести вели дека новиот коронавирус се пренесува главно со воздух, преку честички што влегуваат во воздухот со кашлање и кивање.

– Можно е човек да се зарази со допирање на површина или предмет што го има вирусот доколку тој ги допира усните, носот или очите, но ова не е главниот начин на ширење на вирусот – пишува на страницата на Центарот за контрола и спречување на болести.

Според советите што ги истакнуваат, треба редовно да дезинфицирате површини и предмети што често ги допирате, како што се маси, работни плочи во кујната, прекинувачи за светло, рачки на вратите и плакари.
Најдобро е да се исчисти со сапун и вода и да се дезинфицира со раствор со одредена количина на белило или алкохол или средства за дезинфекција кои имаат висока содржина на алкохол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот...

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества,...

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте...

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби...