Премиерот на Белизе е најпопуларен странски премиер во Македонија

Објавил: Узунов Бобан | 26 јуни, 2019 15:18

Еве кој е премиерот на Белизе и по што е познат

Фото/Текст извор: ©магазин

Оливер Бароу (роден на 2 март 1951 година) е политичар од Белизе, кој е премиер на Белизе од 2008 година и е лидер на Обединетата демократска партија (УДП) од 1998 година. Бароу преку ноќ стана најпопуларен странски премиер во Македонија откако Зоран Заев по неговиот пример сакаше да постане и претседател на Влада и премиер. 

Оливер Бароу е премиер на Белизе од 2008 година и во Македонија стана познат преку ноќ по предлогот на Заев да ја извршува и фунцкијата министер за финансии. 

По професија Адвокат Бароу работел како заменик премиер и министер за надворешни работи од 1993 до 1998 година и беше водач на опозицијата од 1998 година, додека УДП победи на изборите во февруари 2008 година. Бароу го започна својот прв мандат како премиер по победата на изборите во 2008 година. Тој го започна својот втор мандат откако УДП повторно победи на изборите на 7 март 2012 година. Го започна својот трет мандат кога УПС победи на 4 ноември, 2015

Политичка кариера

Неговата партија УДП освои голема победа, со 25 од 31 места, на општите избори што се одржаа на 7 февруари 2008 година, а Бароу беше назначен за премиер на 8-ми февруари. Тој е првиот црн премиер на земјата и најавувајќи го својот кабинет, самиот се предложил и за министер за финансии на 11 февруари истата година

УДП освоила помало мнозинство на општите избори во 2012 година, а Бароу го започна својот втор мандат како премиер на 9 март 2012 година. Тој го објави својот кабинет, вклучително и себеси како министер за финансии и економски развој, на 12 март 2012 година.

Браун постана познат откако призна дека имало корупција во неговата Влада. 

Ние сме секогаш во потрага против корупцијата. И повторно ... едно нешто што не сум е лицемер. 
Се разбира, постои корупција во владата. Отсекогаш постоела корупција во владата; 
секогаш ќе има корупција во владата. Моја работа е да се обидам да направам се што можам за да ја зачувам корупцијата 
на минимум, за да се обидам да го отстранам - што навистина е можеби желба за размислување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа...

До овој момент, немам информации дека Фрики и Кики, високи функционери во власта и во владејачката партија, одлучиле да преземат политичка одговорност за својата блискост со главниот актер на аферата за милионскиот рекет и да понудат соработка со јавниот обвинител. Ако го сториле тоа, нека ми простат за неинформираноста. Ако, пак, се оглушиле на мојот апел, ќе повторам – нивното одбивање да го сторат тоа објективно ја отежнува и ја забавува истрагата.

Героски со нови детали за “Рекет”: Белким не поверувавте дека онаа ботоксирана несреќа е главниот фраер во случајов

Иако беше најавено дека денеска во најновата колумна на новинарот и сопственик на...

Груби вели дека тоа е работа всушност на Советот на обвинител. Ова е забелешка на Артан Груби за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Рускоска да ја замени специјалната обвинителка Катица Јанева.

Груби: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Артан Груби, пратеникот на ДУИ истакна дека не е работа на Собранието или Владата...

- Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот. Имаме директни јавни признанија од обвинителката Вилма Русковска дека Катица Јанева контактирала со првоосомничениот Боки 13 за конкретниот рекет и се уште никој не знае каде е Катица Јанева, а не пак да биде приведена и сослушана, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

Заев е главата на октоподот: Русковска, ЗАев и Спасовски свесно и даваат простор на Јанева

Потпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој изјави дека Заев,...