Во вооружениот инцидент бил ранет уште еден маж, за кого српските медиуми наведуваат дека бил чувар во Централниот затвор и дека му бил обезбедување на убиениот Станковиќ.

Објавил: Сара Фемина | 2 ноември, 2019 10:23

Еве кој е убиениот водач на АЛКАТРАЗ: Марковиќ го организираше нападот на Борис Татон и беше осуден на 30 години затворска казна!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Љубомир Марковиќ Кича (37) вчера е убиен со два куршуми во глава во близина на бензинска пумпа во Врачар, Белград.

Марковиќ во 2011 година беше осуден на 30 години затворска казна, а Љубомир после престојот во затворот во Сремска Ммитровица, на слобода излезе во 2017 година. 

Марковиќ беше познат како еден од навивачите на Партизан кои го усмртија навивачот на Тулуз, Французинот Брус Татон кој беше брутално убиен во Белград. ФОТО: Kurir.rs

Љубомир Марковиќ Кича заедно со Дамјан Собиќ, Драган Мишевиќ, Драган Ловреан беше обвинет дека предизвикувал тепачки и нереди на натпреварот помеѓу ОФК Белград и Партизан 31 август 2008 година.

Навивачката група Алкатраз, беше во големи проблеми со противничката екипа Забранети.

Присутните слушнале осум истрели, Марковиќ се обидел да побегне од напаѓачот, но сепак не успеал да се спаси бидејќи бил ранет, а потоа бил усмртен со два истрела. Полицијата пронашла оружје и кај жртвата.

Марковиќ беше познат како еден од лидерите на навивачите на Партизан. Тој го усмрти навивачот на Тулуз, Французинот Брус Татон кој беше брутално убиен во Белград. Првично доби 30-годишна, а потоа 15-годишна затворска казна, за да излезе од затвор во 2017 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

"Г-дин Михајловиќ утрово беше примен во институтот за хематологија на антивирусен третман неопходен по трансплантација на коскена срж.

Синиша Михајловиќ повторно примен во болница: Болоња издаде соопштение!

Тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ повторно е примен во болницата за да помине антивирусна...

„Нема паника, барем јас не го забележав тоа“, рече тој во телефонското интервју за Танјуг, наведувајќи дека сите ги почитуваат правилата - да носат маски на улиците, да избегнуваат контакт со луѓе и животни, редовно да ги мијат рацете

Стефан од Србија се наоѓа во најопасниот град во светот: Јас сум во карантин и не се плашам, но едвај чекам да дојдам дома

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов е во „најопасниот“ град во светот, Вухан...

Продавачот исчезна без трага, го блокираше, ги одби повиците и потоа го смени името на страницата.

Марко купил патики на Инстаграм – каква лага: Кога пристигнала кутијата имал што да види- ШОК

Марко нарачал патики преку Инстаграм, а кога пристигнал пакетот, тој не можел да поверува...

Србинот добил дозвола од администрацијата во текот на викендот да излезе од затвор неколку часа за да го посети семејството, бидејќи неговиот син, наводно, бил сериозно болен.

Уапсен опасниот Србин кој збриша од италијанскиот затвор: Раде Николиќ беше во бегство неколку месеци

Раде Николиќ (38), кој избегал од италијанскиот затвор во градот Фросиноне на 16 ноември...