"Ако вирусот почне да се пренесува брзо и ние излеземе од контрола со ситуацијата, тогаш последната активност што би го спречила нејзиното пренесување е неизбежен карантин за сите.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 април, 2020 12:52

Еве од што зависи одлуката дали ќе се воведе 24 КАРАНТИН И КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Српскиот епидемиологот Предраг Кон изјави дека одлуката за воведување поригорозни мерки зависи од „непосредната состојба“.

Кон изјави дека одлуката многу зависи од денешниот ден.

„Дојдовме до крајот, ни поминаа четири недели. Последните два дена имаме скок на заболени што е јасно видлив. Последната мерка е 24-часовна карантин – вели Предраг Кон, зборувајќи за ТВ „Прва“.

Српскиот епидемиологот Предраг Кон изјави дека одлуката за воведување поригорозни мерки зависи од „непосредната состојба“.

“Ако вирусот почне да се пренесува брзо и ние излеземе од контрола со ситуацијата, тогаш последната активност што би го спречила нејзиното пренесување е неизбежен карантин за сите.

„Одлуката за ваква мерка нема да биде одлука на професијата, ќе ја кажам веднаш, тоа ќе биде од владата.

Професијата направи препорака на почетокот, останува да се види кога ќе се спроведе.

Кон вели дека не е можно да имаме „италијанско сценарио“, но вели дека Србија има „српско сценарио“.

“Имаме среќа што не сме првата земја што е погодена, затоа би можеле да ја погледнеме првенствено Италија. Ако некој смета дека не го гледа италијанското сценарио во Србија, тој не разбира и не сфаќа дека е невозможно. Истото сценарио би било тука.

Тежината на ситуацијата јасно се гледа кога ќе се сруши здравствениот систем, па затоа ќе бидат неопходни овие мерки, заклучи Предраг Кон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...