"Ако вирусот почне да се пренесува брзо и ние излеземе од контрола со ситуацијата, тогаш последната активност што би го спречила нејзиното пренесување е неизбежен карантин за сите.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 април, 2020 12:52

Еве од што зависи одлуката дали ќе се воведе 24 КАРАНТИН И КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Српскиот епидемиологот Предраг Кон изјави дека одлуката за воведување поригорозни мерки зависи од „непосредната состојба“.

Кон изјави дека одлуката многу зависи од денешниот ден.

„Дојдовме до крајот, ни поминаа четири недели. Последните два дена имаме скок на заболени што е јасно видлив. Последната мерка е 24-часовна карантин – вели Предраг Кон, зборувајќи за ТВ „Прва“.

Српскиот епидемиологот Предраг Кон изјави дека одлуката за воведување поригорозни мерки зависи од „непосредната состојба“.

“Ако вирусот почне да се пренесува брзо и ние излеземе од контрола со ситуацијата, тогаш последната активност што би го спречила нејзиното пренесување е неизбежен карантин за сите.

„Одлуката за ваква мерка нема да биде одлука на професијата, ќе ја кажам веднаш, тоа ќе биде од владата.

Професијата направи препорака на почетокот, останува да се види кога ќе се спроведе.

Кон вели дека не е можно да имаме „италијанско сценарио“, но вели дека Србија има „српско сценарио“.

“Имаме среќа што не сме првата земја што е погодена, затоа би можеле да ја погледнеме првенствено Италија. Ако некој смета дека не го гледа италијанското сценарио во Србија, тој не разбира и не сфаќа дека е невозможно. Истото сценарио би било тука.

Тежината на ситуацијата јасно се гледа кога ќе се сруши здравствениот систем, па затоа ќе бидат неопходни овие мерки, заклучи Предраг Кон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.