Патријархот исто така остави пари за неговиот погреб во тоа време, 50 000 динари, но и облеката во која сака да биде погребан.

Објавил: Перо Милчин | 20 ноември, 2020 21:06

Еве што е напишано во тестаментот на патриархот Иринеј!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Патријархот Иринеј остави тестамент во кој ги подели своите лични предмети.

По правило, едниот дел од тестаментот го оставил на Епархијата, манастирот и роднините. Во времето кога го пишуваше својот тестамент, бискупот во Нишки, Иринеј, подели се што имаше на три дела. Лични работи на свештенството на епархијата и роднините.

Патријархот исто така остави пари за неговиот погреб во тоа време, 50 000 динари, но и облеката во која сака да биде погребан.

 Своите лични работи, обувки и облека Иринеј им ги остави на монасите. Литургиите, како што се крстот на градите, панагијата и иконата, ги остави на Нишската епархија. Личен часовник, ТВ, радио, починатиот Иринеј го оставил на своето семејство.

Во тоа време, патријархот Иринеј изрази желба да биде погребан во Нишката катедрала.

Меѓутоа, во времето кога го пишуваше својот тестамент, тогашниот нишки бискуп Иринеј не можеше ни да претпостави дека ќе стане патријарх. Тој беше еден од епископите кој не се стремеше кон Белградската патријаршија.

Иринеј почина денес во болницата поради последиците предизвикани од вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Вечерва во Белград ненадејно на 56-годишна возраст почина Ксенија Вучиќ, мајка на нашите две деца Данило и Милица и мојата прва сопруга.

За местото и датумот на погребот ќе ги информираме семејството и пријателите подоцна!

Ксенија Вучиќ новинарската кариера ја започна во ТВ Студио Б, работеше на радио станиците Фокус и Индекс, а последните години беше уредник и директор на кабелскиот канал на РТВ Пинк.

Погребана Ксенија Вучиќ: Српскиот претседател во придружба на своите деца пристигна на Ново Гробје

Новинарката и екс сопруга на српскиот претседател Александар Вучиќ, денеска ќе биде...

Како што наведе Вучиќевиќ, Ксенија починала на рацете од својот син. Најверојатно се работи за проблеми со срцето!

ПОЧИНА НА РАЦЕТЕ ОД СВОЈОТ СИН: Откриена причината за смртта на Ксенија Вучиќ

Новинарката и прва сопруга на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Ксенија Вучиќ...

Починатиот пејач Аки Рахимовски ја чуваше својата приватност далеку од очите на јавноста. Последниов период најактуелна тема беше дека тој станал татко на 65 години, односно дека доби ќерка со таинствената Словенка Барбара која е 30 години помлада од него.

Тие двајца успешно ја криеле веста од јавноста дека чекаат принова речиси три месеци, а и малкумина знаеле дека ќе стане татко во зрело доба.

Во една изјава за медиумите, неговиот пријател и член на „Парни Ваљак“, Хусеин Хасанфендиќ Хус кажа:

„Ако можеше Мик Џегер да стане татко на 74 години, зошто да не може и Аки“.

На пејачот ќеркичката му е трето дете, а се вика Антонија. Тој претходно беше долго во брак со Ингрид со кого ги има синот Кристијан и ќерката Дина.

Парни Ваљак по смртта на Аки: Сите сме во шок – не можеме да поверуваме

Пејачот на култната загрепска рок група „Парни Ваљак“, Аки Рахимовски, почина денес...