Постои можност и сами да го заклучите вашиот мобилен телефон, со што ќе го заштитите од крадецот

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 март, 2019 10:56

Еве што прво да направите ако ви го украдат мобилниот телефон

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Често пати се случува да биде украден нечиј мобилен телефон, но и да го изгубиме, но за среќа постојат неколку работи кои може да ви ја олеснат работата околу пронаоѓањето.

Нормално прв чекор кој треба да го направите е да пријавите во најблиската полициска станица за мобилниот уред да може да се лоцира.

Освен тоа можете и самите да си го заклучите телефонот за крадецот да не може да го користи.

Со помош на серискиот број заклучете го мобилниот телефон и заштитете го од крадци

Но постои можност и сами да го заклучите вашиот мобилен телефон, со што ќе го заштитите од крадецот, односно тој ќе нема да може да го користи,но за тоа потребно е да го знаете серискиот број од вашиот уред, а тоа може да го дознаете доколку искуцате *#06# и на екранот ќе ви се појави 15 цифрен број. Овој број е всушност серискиот број на вашиот мобилен, кој треба да го зачувате. Доколку се случи да ви го украдат мобилниот или пак да го изгубите повикајте го операторот, и прочитајте му го овој 15 цифрен број, за да може да се блокира телефонот. Така никој нема да може да го користи иако на него стои сим-картичката.

Потоа продолжете да работите на лоцирањето на телефонот за што побрзо да го добиете назад.

 

За среќа сега има повеќе можности и поголеми шанси за пронаоѓање на мобилните телефони за разлиак од порано. Пред извесно време „Google“ воведе нова функција за телефоните кои работат на „Android“, а потребно е само корисниците да ја инсталираат последната верзија на стандардната апликација „Google“ на својот телефон. Во случај на кражба, доколку не може да го лоцирате телефонот со помош на оваа апликација преку вашиот профил на „Google“ со помош на компјутер треба да се отвори само пребарувач. Напишете  „find my phone“ и „Google“ ќе покаже мапа од локацијата на уредот. 

Извор: Скопје 24

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Според новите измени е предвидено компаниите за бела техника да ги направат производите потрајни и да треба да обезбедат резервни делови за машините до 10 години. 

Апаратите за домаќинство мора да траат најмалку 10 години: ЕК со нови мерки за компаниите за бела техника

Европската комисија за еко-дизајн на електрични уреди, донесе најнови мерки кои...

Последниот чекор на Кина е суперкамерата за препознавање лица која може да фати илјадници лица на стадион до детаљ.

КИНЕСКА ТЕХНОЛОГИЈА: Новата кинеска камера со 500 мегапиксели може да ве издвои од цела толпа!

Кина во значителна мера тестира и користи технологија за препознавање лица. Таа се...

Доколку батеријата не ви трае долго време, а сакате да остане во добра состојба, мора да водите сметка за неколку работи.

Истражувачите откриваат како правилно да го полниме телефонот за да не се расипе

Секој од нас сака телефонот да му биде при рака дури и кога е на полнење, но според најновите...