Мозокот се подмладува, а црниот дтоб се рехабилитира

Објавил: Мартин Попоски | 7 февруари, 2022 6:10

Еве што се случува со органите додека слабеете!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сигурно знаете дека симнувањето на колограми во секој сучај е добро за вас, но дали знаете колку е тоа добро?

Од памтењето до дишењето, слабеењето има многу позитивни ефекти на целото тело, поточно на мнгогу голем број на органи!


Губењето на 5-10% од телесната тежина го намалува губењето на здивот и ја подобрува функцијата на белите дробови

БЕЛИТЕ ДРОБОВИ
Губењето на 5-10% од телесната тежина го намалува губењето на здивот и ја подобрува функцијата на белите дробови. “Тоа може многу да го промени животот. Може да звучи смешно да се качшиш по скалите без губење на здив, но тоа навистина го менува животот”, вели нутриционистката Каролина Палистер

ЦРН ДРОБ
Губењето килограми помага да се спречи акумулацијата на маснотиите околу црниот дроб. “Ако не се лекува, масни црниот дроб може да предизвика рак на црниот дроб или откажување”, објаснува Ванеса Ебдих од Центарот за хепатална болест. Губењето на тежината може да се поправи во голем број случаи на оштетување, а црниот дроб се враќа пак во нормалата.

Губењето килограми помага да се спречи акумулацијата на маснотиите околу црниот дроб.

ГРБОТ
Прекумерната тежина предизвикува болки во грбот, но губење на тежината и движењето може да го спречат, како и да го забрзаат заздравувањето. “Губењето на тежината ги елиминира вишокот на килограми што ги оптоваруваат мускулите и ‘рбетниот столб”, вели физичарот Тим Алдардес.

ЦРЕВА
Дебелината го зголемува ризикот од рак на дебелото црево, со цел да се одржи здравата тежина и да се заштитат од оваа тешка болест. Исхраната со многу овошје, зеленчук и зрна од цели зрна исто така го намалува ризикот

МОЗОКОТ

Ако индексот на телесната тежина е 30 или повеќе, има шанси да се развие остеоартритис на коленото

Не само одржување на здрава тежина му помага на мозокот да функционира добро во постарата возраст, туку и да го подобри. Меморијата и менталните процеси генерално се подобруваат откако ќе ги изгубите вишокот килограми.

ГРАДИ
Ако сте дебели, губењето на пет проценти од вашата телесна тежина или повеќе го намалува ризикот од рак на дојка за 25-40 проценти – вели д-р Мишел Харви, експерт за превенција од рак.

КОЛЕНО
Ако индексот на телесна тежина
е 30 или повеќе, има шанси да се развие остеоартритис на коленото. Но, секој половина килограм што ќе го изгубиш може да го ублажи губењето на тежината на коленото – објаснува ревматологот Филип Конахен. И најмалата губење на тежината може да значи голема разлика во притисокоот на зглобовите

Губење на 5-10% од телесната тежина е поврзано со намалување на големината на срцето

СТОПАЛА
Вишокот килограми, исто така, влијае на начинот на кој одиш. Нозете се пошироки, а прстите се нанадвор. Го намалува лакот на ногата, што го прави нестабилен и што доведува до проблеми како што се болка во нозете, колената, колковите и долниот дел од грбот. Губењето на телесната тежина може да ја подобри состојбата за само 12 недели – вели д-р Фран Кембел.

СРЦЕ
Губење на 5-10% од телесната тежина е поврзано со намалување на големината на срцето, како и артериска густина, што е добра вест за спречување на срцев удар, се вели во една  студија на лекар од Америка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Актуелната состојба и растот на бројот на позитивни случаи на ковид ќе биде тема на состанокот на Комисијата за спречување заразени болести в петок.

Нови 411 позитивни на ковид, нема починати

Во последните 24 часа регистрирани се 411 нови случаи на позитивни на ковид-19 од направени...

Истражувањата покажале дека боровинките го забавуваат процесот на стреење, ја запира почетната фаза на развој на карцином, ја подобрува функцијата на видот и помага во контролата на дијабетесот.

БОРОВНИЦА- Лек против шеќерна болест, ја запира почетната фаза на карцином

Боровница — познато растение како народен лек против шеќерна болест, толку е делотворна...