Шпанскиот БДП, исто така, забележа намалување од 0,5% на квартална основа, откако економијата успеа да остане непроменета на крајот на 2020-та година.

Објавил: Перо Милчин | 1 мај, 2021 8:05

Еврозоната влезе во рецесија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Европската економија повторно е во рецесија на почетокот на новата година во услови на уште една серија блокади што оставија многу деловни активности затворени, a луѓето не беа во можност да трошат.

Во првиот квартал, сезонски прилагодениот бруто домашен производ (БДП) на еврозоната се намали за 0,6% и на Европската унија како целина за 0,4% во споредба со претходниот период. Ова го покажуваат првичните податоци на Евростат, објавени денеска.

Ова е втор последователен квартал на пад, откако на крајот на 2020-та година економијата на валутниот блок објави контракција од 0,7%, а ЕУ од 0,5%.

Податоците за Унијата, како и одделно за нејзините најголеми економии, покажуваат колку е далеку Европа да се опорави од пандемијата среде побавната дистрибуција на вакцините.

За споредба, растот на американската економија се забрзува во првите три месеци од годинава. БДП-то се прошири за 6,4% на годишно ниво по понискиот раст од 4,3% во четвртиот квартал од минатата година, според првичните податоци на Министерството за трговија во четвртокот.

Програмата за закрепнување на ЕУ треба да даде силен поттик за движењето нагоре, но не се очекува нејзините средства да ги поттикнат економиите пред летото. Европската комисија прво мора да ги одобри индивидуалните планови за закрепнување, а некои членки допрва треба да го ратификуваат механизмот.

Контракцијата на европската економија во првиот квартал исто така ги поддржува очекувањата дека нема да се опорави на нивоата пред пандемија барем до средината на 2022-ра година – скоро една година по Соединетите држави.

И додека забрзувањето на кампањата за имунизација на Стариот континент олабавување на мерките за ограничување на многу места, главниот економист во Европската централна банка, Филип Лејн, предупреди дека враќањето не значи целосно закрепнување. Инфлациските притисоци се сѐ уште прениски, така што стимулациите ќе останат потребни уште некое време.

Во април, годишната инфлација во еврозоната се очекува да биде 1,6% – забрзување од 1,3% во март, според првичните проценки на Евростат. Енергијата се очекува да има најбрзо темпо – 10,3% во споредба со 4,3% во март.

Основната инфлација, која исклучува некои нестабилни компоненти, забавува на 0,8%.

За одделни земји, податоците за најголемата европска економија, Германија, не се оптимистички. Бруто домашниот производ на земјата се намали за 1,7% на квартална основа на почетокот на годината, што е повеќе од предвидениот пад од 1,5%. Германската економија се врати во контракција по два квартали од растот среде новите блокади поради коронавирусот.

Италија е исто така повторно во рецесија, со пад на БДП-то од 0,4% во првиот квартал, по ревидираната надолна контракција од 1,8% во претходниот период.

Владата во Рим се надева на закрепнување на програмата за фискални стимуланси. Премиерот Марио Драги ги објави плановите на Владата да потроши 260 милијарди евра на национални и европски фондови за заживување на економијата.

Шпанскиот БДП, исто така, забележа намалување од 0,5% на квартална основа, откако економијата успеа да остане непроменета на крајот на 2020-та година.

Раст е забележан во Франција, каде БДП-то се зголеми за 0,4% на квартална основа во трите месеци до крајот на март, лесно надминувајќи ги очекувањата за 0,1%. Ова претставува опипливо закрепнување од контракцијата од 1,4% во четвртиот квартал од годината.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...