На полиците со свежо овошје и зеленчук, домашните производители успеаја на чуден начин дури да го надоместат недостатокот на увоз на домати од Шпанија, бананите од Гвајана и боранија од Кенија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 мај, 2020 9:52

ЕВРОПА ЌЕ ГЛАДУВА АКО ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ НА ЕСЕН: Храна сега има, но што ќе биде ако има втор бран?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Novosti

Се чинеше доста нереално: цел свет стоеше, улиците беа напуштени, работеа само оние што мораше да работат, возилата на градскиот сообраќај беа празни, а некои „невидливи“ луѓе ги пополнуваа полиците со храна во продавниците и маркетите.

Недостасуваа од време на време некои производи, како што се тестенини или тоалетна хартија, но новите пакувања пристигнуваа одеднаш и го исполнија празниот простор.

На полиците со свежо овошје и зеленчук, домашните производители успеаја на чуден начин дури да го надоместат недостатокот на увоз на домати од Шпанија, бананите од Гвајана и боранија од Кенија.

Дали ќе биде исто и во есен? Дали некои други луѓе од сенка доволно орале и сееле за време на „корона“ пролетта, и дали ќе се храни Европа по излегувањето од пандемијата? И што ако следи друг бран? Сите овие прашања бараат одговор за да се излезе од досега необичната ситуација во која светот се најде во ова модерно време.

Многумина се прашуваат што ќе се случи на есен, кога на здравствената криза ќе се надоврзе и економската.

Првиот сигнал за опасност беше кога на почетокот на пандемијата беше испратен аларм заради недостаток на луѓе во земјоделството, предизвикано од општа изолација. Затоа, Европската комисија објави дека сезонските работници можат слободно да патуваат во внатрешните граници за да помогнат во бербата, и покрај рестриктивните мерки воведени поради вирусот.

Ова важи и за работниците надвор од Шенген зоната, а спасот во таа смисла би можело да дојде од Бугарија и Романија. На крајот на април, извршниот орган на европската влада даде бројни препораки во таа смисла.

Сепак, земјите од ЕУ реагираат различно. Француските власти декларативно се приклучија на ова, но во пракса се чини дека е поинаку. Пред неколку дена, две групи со повеќе од 80 сезонски работници од Бугарија и Летонија беа вратени од аеродромот во Париз, по чекање од 48 часа.

Франција сепак им дозволува на оние кои имаат постојан престој во оваа земја да влезат на нејзината територија.

Од друга страна, во Австрија и Германија, Романија и Бугарија, на големо берат аспарагус и друг зеленчук. Кога станува збор за Франција, проблемот е што отворањето не се однесува на сезонски работници од Тунис, Алжир и Мароко, кои обично претставуваат 10% од работната сила на земјата во овој сектор.

Пресметано е дека заради сегашната состојба, 15 до 20 проценти од земјоделските култури се изгубени на полињата во Франција во април. Французите моментно имаат загуба од 45.000 работници на нивите и на фармите, додека овој број ќе се зголеми двојно во наредните месеци.

Иако полиците во продавниците се полни, социјалните разлики станаа уште повидливи. Во предградијата на Парис долга е редицата на луѓе кои чекаат парична помош, а народните кујни работат со полна пареа низ целата земја.

Многумина се прашуваат што ќе се случи на есен, кога на здравствената криза ќе се надоврзе и економската.

Се проценува дека 265 милиони луѓе би можеле да бидат сериозно погодени од глад заради коронавирусот до крајот на оваа година, што претставува зголемување за 130 милиони во однос на минатата година.

Во исто време, цените на некои увезени производи се зголемени, како на пример портокали или мандарини.

Има многу храна, засега.  А како што одминува времето, се проценува дека најсиромашните ќе страдаат најмногу. За Европа, ако се исполнат предвидувањата, нема толку зима колку за оние региони каде што инаку се заканува глад, како што се Јемен, Авганистан или Судан.

Во принцип, храна треба да има онолку колку што е потребно, но таа ќе биде уште понеправедно распределена, поради загуби на работните места, нарушени синџири на снабдување и значително намалување на слободната трговија. И додека некои ќе собираат залихи, други ќе гладуваат.

Според неодамнешниот заеднички извештај на Организацијата за храна и земјоделство на ООН и Светската програма за храна, кризата со глад може да влијае на двојно повеќе луѓе во светот, од вообичаено.

Се проценува дека 265 милиони луѓе би можеле да бидат сериозно погодени од глад заради коронавирусот до крајот на оваа година, што претставува зголемување за 130 милиони во однос на минатата година.

Критичарите велат дека продавниците не би можеле да се снабдуваат на таков начин за време на кризата, ако сè не беше добро и планирано долго време. 

Пандемијата, болести, стравови, недостаток на превоз и сè останато со кое се соочуваме веќе два месеци не донесе на ова ниво. Истото важи и за периодот по епидемијата. Ако има храна, теоретичарите на заговор ќе речат дека сè е добро испланирано. Ако не е таму, таа ќе ја критикува владата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...