Според поранешниот пратеник Илија Димовски, лошата пракса на донесување на закони на овој начин се повеќе се забележува последниве два мандатам односно откако на власт се СДСМ и ДУИ

Објавил: Македонка Димкин | 13 септември, 2023 17:17

Европското знаменце како тоалет хартија – кривичниот закон последен пример за злуопотреба од страна на власта

Фото/Текст извор: ©Алфа

Европското знаменце спас за сите закони кои власта сака да ги донесе без широка јавна дебата, вака дел од поранешните пратеници, но и правни експерти го класифицираат употребувањето на европското знаменце кое се повеќе се употребува во законодавникот дом.

Закон за судии и јавни обвинители, закон за Бехтел и Енка, измени на КЗ, ратификација на договорот за добрососедство со Бугарија, и Преспанскиот договор ова се само дел од законите кои власта сама си ги донесе и тоа по скарена постапка ставајќи предзнак знаменце за законите да им помина само со тридневна дебата во собранието.

Според поранешниот пратеник Илија Димовски, лошата пракса на донесување на закони на овој начин се повеќе се забележува последниве два мандатам односно откако на власт се СДСМ и ДУИ, а претседател на законодавниот дом е Џафери. Собранието веќе одамна нема конртола врз власта и не ги претставува интересите на грашаните, смета Димовски.

Ние се сведуваме на тоа дека комисијата за европски прашања е мал парламент во парламентот. Се што оди во комисија за европски прашања ако помине таму поминува и во Собрание, а таму не може да не помине заради мнозинството и заради ограничувањата.

Ние сме во момент каде мора да се внесе дополнителна регулатива околу ова прашање заради тоа што се прават сериозни злоупотреби и нарушувања на политичките процеси. Не можете закон за Бехтел и Енка кој е во сверата на градежништвото да го носите на комисија за европски прашања кога ниту една од двеет фирми со кој е склучен тој договор е едната турска другата америчка, вели Илија Димовски – поранешен пратеник.

Не само што се злоупоребува знаменцето туку власта тоа го прави дрско.

Мене ми е проблем не само тоа што се прекршува деловникот туку дрско се прави тоа. Власта дури не се обидува ниту да го спакува тоа во некаква обланда па да личи пристојно туку само дрско, доминантно и како јас одлучувам и што ми е гајле за сите вас. Деловникот нема одговор ваков каков што е, што во вакви ситуации, моќта е сконцентрирана во претседателот на собранието и претседателот на комисијата за европски прашања, Ние сме во момент каде мора да се внесе дополнителна регулатива околу ова прашање заради тоа што се прават сериозни злоупотреби и нарушувања на политичките процеси. Не можете закон за Бехтел и Енка кој е во сверата на градежништвото да го носите на комисија за европски прашања кога ниту една од двеет фирми со кој е склучен тој договор е едната турска другата америчка, вели Илија Димовски – поранешен пратеник.

Дека преку комисијата за еввропски прашања со која моментално раководи Арбр Адеми од ДУИ се носат сите клучи закони за власта, коменираше и поранешниот претседател на Собранието, Вељановски кој понуди решение како да се запре со константната злоупотреба, вели единствено решение со комисијата да раководи некој од опозицијата.

Инаку неадекватното користење, но и злоупотребување на европското знаменце е нотирано и во неколку извештаи на меѓуноародните заедници. Пред неколу месеци и амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, порача дека европското знаменце треба да се употребува само кога станува збор за закони што се поврзани со европските норми и стандарди, но не и да се користи за да се избегне јавна дебата при носењето важни закони.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...