Во соседна Албанија досега се потврдени 10 случаи на коронавирус. Сомнителни лида кои поминале на тест и биле негативни се 114. Имено Рама рече дека на сите медицински сестри и доктори им следува награда со плус 1.000 евра плата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 март, 2020 10:51

Еди Рама: Награда од илјада евра месечно за сите медицински лица кои работат со пациенти додека трае КОРОНАВИРУСОТ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера Еди Рама, албанскиот премиер на вонредната владина седница која ја свика за преземање нови мерки за спречување на коронавирусот соопшти дека сите оние кои работат со пациентите заболени од Коронавирус, мислејќи на здравствените работници ќе бидат наградени.

Еди Рама (4 јули 1964 во Тирана) — албански политичар, уметник и писател, кој од 2013 е премиер на Република Албанија. Рама е лидер на Социјалистичката партија на Албанија од 2005. Тој бил министер за култура и спорт во владата на премиерот Фатос Нано (1998–2000), а во три последователни мандати бил и градоначалник на Тирана (2000–2011). На парламентарните избори во 2013, неговата партија остварила победа врз Демократска партија на Албанија на премиерот Сали Бериша. Рама е добитник на наградата за светски граддоначалник во 2004 година, а според Тајмс, тој бил еден од најзначајните европски политичари во 2005.

Во соседна Албанија досега се потврдени 10 случаи на коронавирус. Сомнителни лида кои поминале на тест и биле негативни се 114. Имено Рама рече дека на сите медицински сестри и доктори им следува награда со плус 1.000 евра плата.

“Ние ќе им платиме лекарите и медицинските сестри по 1000 евра, а на возачите по 500 евра. Постојат одлични и големи луѓе во медицината. Умот и искуството се највредното богатство. Ги повикувам и тие доктори или медицински лица кои се во пензија да помогнат со вирусот. И тие ќе добиваат по 1000 евра месечно. Овој вирус е наш непријател и ние ќе направиме се што е потребно за да се спротиставиме на овој непријател. И ние ќе го убиеме овој непријател„ рече Рама на владината седница.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Некои велат дека COVID-19 е феномен кој се случува еднаш-во-генерација. Со сигурност можеме да кажеме дека ова е катастрофа што се случува еднаш на сто години, и кога ќе заврши, веројатно е дека ќе донесе многу промени за цивилизацијата.

КОРОНАВИРУСОТ ПОВТОРНО МОЖЕ ДА НАПАДНЕ НА ЕСЕН- Израмнување на кривата има свои недостатоци!

Пандемијата COVID-19 предизвика глобална здравствена и економска криза. Катастрофата...

Таа заминала на гробот на својот син вчера околу 16 часот, без да размисли на полицискиот час, а кога не се вратила дома, семејството се јавило на службата на гробишта. Црковникот отишол на гробот, каде ја пронашол мртва.

ХОРОР НА ГРОБИШТАТА ВО БЕЛГРАД: Мајката го посетила синот кој ненадејно се обеси- пронајдена мртва на гробот!

Мајката на малиот Вук Б, кој случајно се обеси додека си играше во 2018 година, С.Б., 45,...

Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

НЕМА ДА ДОБИЕТЕ НИ ЕДЕН ЧАС АКО ЕКСПЕРТИТЕ ОДОБРАТ: Не се работи за садизам, туку за здравје!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да воведе 24-часовен...

– „Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – тоа е пораката до голем број српски граѓани.

Србите добија застрашувачки СМС пораки- се приближуваме кон црното сценарио,седете дома!

Една смс порака донесе страв и паника кај повеќето жителина Србија. Имено доцна синоќа...