Градоначалникот Блерим Беџети пак, тврди декаОпштината само го направила планот, а понатамупостапката ќе ја води Владата, која ќе го прогласи овојдел за слободна туристичка зона, која треба дапрерасне во туристичка атракција.

Објавил: Перо Милчин | 2 февруари, 2021 15:25

Езерото Треска – изградено од народот, не смее да биде жртва на бизнисите на власта

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Девастирањето и состојбата во која денес се наоѓаезерото Треска, најдобро ги симболизира економскитеполитики на транзициските политички елити, кои одсолидарно градениот имот оставија единственопустош и руини, кои сведочат за едно друго време. Деновиве градоначалникот на општина Сарај, БлеримБеџети и Општина Сарај го усвоија новиот деталенурбанистички план заревитализацијана езеротоТреска, кој содржи елитен спортско-рекреативенцентар со базени, аквапарк, простор за забава за децаи возрасни, викенд куќички, хотели и трговски центар, а чија вредност се проценува дека би била околу 200 милиони евра.

Во меѓувреме Општината започна и со уривање наобјектите и камповите  на езерото,, кои предчетириесет години беа изградени со самопридонес награѓаните издвојувајќи за негова изградба од своитеработнички плати. Истите  работници, кои во 1978 година солидарно го изградија езерото и таму имаакамп приколки, денес се под притисок на општината, која им определи рок до февруари да ги отстранат, заканувајќи се со интервенција на полицијата. Беџети, во типичен насилнички стил претпознатлив закриминалната коалиција, се закани дека камперитемора да бидат отстранети од езерото, обвинувајќи гидека нелегално изградиле цврсти градби на местатакаде имале приколки.

Градоначалникот Петре Шилегов, иако тврдеше декана самото езеро Треска не се работи ништо (туку самово неговата околина), очигледно повторно го правиона што најдобро го знае т.е. манипулира со јавноста, прикривајќи ја сопствената неспособност да се соочисо проблемот и со своите предизборни ветувања, префрлајќи ги ингеренциите на општината Сарај(слично како и за платформата на Матка!) која веќе гореализира Деталниот урбанистички план

Градоначалникот Блерим Беџети пак, тврди декаОпштината само го направила планот, а понатамупостапката ќе ја води Владата, која ќе го прогласи овојдел за слободна туристичка зона, која треба дапрерасне во туристичка атракција.

И повторно имаме случај на префрлање наингеренциите, седодека се изгуби траготкојнавистина е виновен за оваа узурпација и приватизирање на јавното добро. Сето ова се прави воинтерес на лукративните бизниси на двете партии навласт, кои очигледно многу добро соработуваат когасе матни зделки во прашање.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
2 февруари, 2021

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...