Роднини од УБК префрлени во новата Агенција иако антикорупционерите предупредиле на конфликт на интереси.

Објавил: Сара Фемина | 18 октомври, 2019 17:08

Ексклузивно адвокатот на Зоки Кичеец за КОД: Еве што кажал Кичеец за аферите РЕКЕТ(видео)

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

КОД дознава: Познати скопски адвокати и нотари добиле казна по 11 милиони евра вредната зделка со Дијамед.

Екс- сопственичката Вера Иванова ја проширува кривичната пријава против Ден Дончев и Венко Филипче.
Што кажал Зоран Милески Кичеец за аферите Рекет? Во КОД екслузивно интервју со неговиот адвокат.

Роднини од УБК префрлени во новата Агенција иако антикорупционерите предупредиле на конфликт на интереси.

Александар Новаковски адвокатот на Зоран Кичеец во интервју за КОД вели дека не знае зошто се тргува со сведочењето на неговиот клиент, иако остава простор за дека можеби некој блефира дека го поседува. Откако ги видел доказите тој е порелаксиран, за тоа дека ќе ја подготвува својата одбрана.

На прашањето од Лупевска дека адвокатот минатата недела бил ставен под притисок зошто не е даден исказот на Кичеец на адвокатите на одбраната на адвокатите на Катица Јанева и Бојан Јовановски, тој вели дека и него го изненадиле изјавите на одбраната на другите осомничени во овој предмет кои кога се појавиле после да вршат увид за доказите.

Ние и претходно имавме побарано да се изврши увид, не ги знам причините зашто нив прво им се овозможи увид во доказите. Ние не реагиравме јавно, бидејќи сметам дека одбраната се дава јавно пред обвинителството во оваа фаза, а потоа во судот, вели Новаковски адвокатот на прво осомничениот во случајот рекет, Зоран Кичеец.

Во продолжение погледнете ја целата емисија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Но, тие написи не го објаснија мотивот на директорот на ФЗОМ Ден Дончев во 2018 година да врши жестоки притисоци врз угледната шведска компанија „Диаверум“ да се откаже од намерата да ја купи македонската компанија „Диамед“ и да стане вториот македонски оператор на услуги за дијализно болни лица. Тие притисоци на 1 ноември 2018 година кулминирале со формално писмо на Министерството за здравство до шведската компанија, кое содржи суптилни, но јасни закани до странскиот инвеститор. Тоа писмо веќе го објавив, како и одговорот на шведската компанија.

ГЕРОСКИ: Дали Ден Дончев, со Зоран Милевски Кичеец како посредник, изрекетирал 824.000 евра од сопственичката на „Диамед“?

Лице блиско до поранешната сопственичка на „Диамед“, во проширена кривична пријава...

Захариева во врска со суловите под кпои Бугарија би ја поддржала Македонија вели дека бугарската страна е со интерес Скопје да ја признае историјата.

ЗАХАРИЕВА: Македонскиот јазик е на основа на западнобугарски дијалект со србизми!

Македонија да ја признае историјата, а ние да ја признаеме нивната реалност, вели шефицата...

Бидејќи нема социјална помош, најсиромашните наскоро ќе треба да ја прекинат својата изолација во потрага по работа, предизвикувајќи нов бран на зараза.

Најпознат светски економист изнесе шокантни предвидувања: Ќе се наежите од неговите предвидувања!

Том Пикети, еден од ангажираните светски економисти, автор на Капитал во 21 век, напиша...