Од Фолксваген изјавија дека до 2022 во Источна Европа ќе изгради фабрика на 400.000 квадратни метри каде ќе произведуваат автомобили од марката Фолксваген.

Објавил: Сара Фемина | 20 март, 2019 17:05

ЕКСКЛУЗИВНО : Вучиќ ги започна преговорите со ФОЛКСВАГЕН -Македонија дефинитивно извиси !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Српска делегација на чело со претседателот Александар Вучиќ, денеска во Германија ги започна преговорите со компанијата Фолксваген за инвестициите на овој автомобилски гигант во Србија.

Фолксваген дефинитивно крена раце од Македонија !!

Премиерот Зоран Заев неколку пати досега изјавуваше дека земјава ќе ги донесе и ќе ги привлече најголемите светски имиња како што се Фејсбук и Гугл, а се пофали и дека Меркел му ветила дека следната дестинација на Волксваген ќе биде токму Македонија

Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ, во посета на музејот на Фолксваген, во Германија.

Како што пишува Курир.рс претседателот Александар Вучиќ со српската делегација, денеска го посетил музејот на оваа компанија во Волфсбург, каде што престојуваат во еднодневна посета на фабриката. Српкиот медиум известува дека денеска се започнати преговорите помеѓу Србија и Германија, за изградба на автомобилскиот гигант Фолксваген.

Од Фолксваген изјавија дека до 2022 во Источна Европа ќе изгради фабрика која ќе се простира на 400.000 квадратни метри каде ќе произведуваат автомобили од марката Фолксваген., а ќе се вработат помеѓу  4.000 до 5.000 работници. Инаку оваа година трговската размена со Германија и Србија, ќе премине и над 5 милијарди евра.

Премиерот пред неколку месеци изјави дека во земјава ќе инвестира како што рече, огромна германска корпорација но не го откри нејзиното име.

Зоран Заев истакна дека за ова се заложил и кај советникот во кабинетот на канцеларката Анега Меркел.

Новата фабрика од групацијата Фолксваген би требало да има капацитет од 300.000 автомобили годишно и да произведува 5 модели од Фолксваген, Шкода и Сеат, односно марки на возила кои се составни дел од германската фирма.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На вечерашната дебата на МТВ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во однос на ситуацијата со коронавирусот истакна дека Македонија е убедливо рекордер по бројот на загубени животи од коронавирусот споредбено со земјите во регионот, заради калкулантскиот однос на Заев и Филипче!

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ предложуваше мерки уште во февруари месец, но власта брутално ги одбиваше

Убеден сум во голема победа на ВМРО-ДПМНЕ но не сакам да калкулирам со бројки туку повеќе...

Лидерите на најголемите политички партии во земјата претходно ги спротивставија ставовите на ТВ Канал 5 и на ТВ 24 вести.

ЌЕ ГИ ИЗМЕРАТ СИЛИТЕ: Заев vs Мицкоски вечерва од 20.15 ч. на МТВ 1

Ова ќе биде трет ТВ дуел на Заев и Мицкоски пред предвремените парламентарни избори! Вечерва...

Според Села, предлогот на ДУИ излегол по анкетите на ИРИ, според кои, како што кажа Села, ДУИ бил зад Алијанса за Албанците.

Села за МИА: Али Ахмети и ДУИ се факултативни, сезонски Албанци!

Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец...