И други фирми вплеткани во мрежата на Боки 13, интервју си Сашо Дуковски, адвокатот на Боки 13, ексклузивно за КОД.

Објавил: Сара Фемина | 14 септември, 2019 17:59

Ексклузивно КОД: Други фирми вплеткани во мрежата на Боки 13, интервју со Сашо Дуковски, адвокатот на Боки 13

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

КОД открива уште еден случај на контото на невладините на Бојан Јовановски и неговите блиски.

И други фирми вплеткани во мрежата на Боки 13, интервју си Сашо Дуковски, адвокатот на Боки 13, ексклузивно за КОД.

260 000 евра во Јуни 2017 та легнале на сметка на негова пријателка. Уплатила скопска градежна фирма за таканаречен европски проект за изградвба на станови за Стари и лица со посебни потреби но откако фирмата пријавила измама парите се вратени а проектот до денеска не е реализиран. 

Истражуваме , зошто истрагата наместо кон Рекет се насочува кон лицата поврзани со Меѓународниот Сојуз на Боки 13? Ексклузивно за КОД адвокатот на Боки тврди:

Скоро сум сигурен дека ќе се обидат сите да ја сватат евентуалната вина која што во ни еден момент јас не ја признавам, единствено на Бојан ЈОВАНОСКИ….

Рекетот на групата Боки 13, Зоран Милевски Кичеец и шефицата на СЈО Катица Јанева, не завршил само кај бизнисменот Јордан Камчев кој случајот го пријавил во полиција.

Освен Камчев, биле рекетирани и десетици други бизнисмени и компании кои платиле рекет вреден над 5 милиони евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Миле Јовановски и Виктор Стојчев се соседи. Јовановски е обвинет дека физички го нападнал Стојчев и тешко го повредил. Сведок на настанот бил и Боки 13, кој денес заради економичност на постапката не беше спроведен од затворот во Шутка каде што е во притвор како обвинет во „Рекет“. Но, тој ќе сведочи понатаму, пишува СДК.мк

НЕ СУМ СТАЛОНЕ ДА ГО ИСТЕПАМ ПОПОТ ЗА МИНУТА – вака дрско одговори таткото на Боки 13 по судењето за физички напад

Без воопшто да го извести судот, скопската обвинителката Имран Османи едноставно не...

Двајца возачи на патничко моторно возило, сопатник и еден пешак биле тешко повредени во четири од вкупно 30 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

КАДЕ ЌЕ МУ ОДИ ДУШАТА: Со автомобил помина на црвено, удри пешак кај Соборна и избега

Сообраќајна несреќа се случила денеска на раскрсницата кај Соборен Храм. -Пред 5 мин....

Исто така една изборна единица е предлог од 12 пратеници меѓу кои има и вонпарламентарни а според нив ќе обезбеди плурализација, поголем избор за граѓаните и демократизација.

Изборите повторно без попис – Македонците повторно не избројани

Одлуката за предвремени парламентарни избори токму во април кога конечно требаше...