Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, Курир.рс дозна ексклузивно.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 јули, 2020 14:58

ЕКСКЛУЗИВНО КУРИР.РС: Вучиќ закажа консултации за формирање на нова влада- ЕВЕ СО КОГО ЌЕ СЕ СРЕТНЕ

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Како што открива Курир.рс, на разговор прво ќе дојдат малцинските партии, потоа СПАС, СПС и конечно СНС.

Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, закажа консултации за формирање на новата Влада, дознава курир.рс ексклузивно.

Како што беше планирано, средбата со лидерот на СД „Санџак“, е закажана за во вторник во 9 часот, а веднаш потоа, во 10 часот, претседателот ќе се сретне со претставници на албанската демократска алтернатива.

За среда е закажана средба со лидерот на Партијата за правда и помирување, Муамер Зукорлиќ, а потоа истиот ден со лидерот на СВМ, Иштван Пастор.

Во петок, 17 јули, во девет часот, ќе се одржат консултации со лидерот на Српската патриотска алијанса, Александар Шапиќ, а во понеделник на 20 јули со шефот на социјалистите – Ивица Дачиќ.

Консултациите со СНС се планирани и за вторник, 21 јули, во 9 часот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Претседателот објави дека британскиот вид на вирус корона пристигнал во Србија, а утрово за тоа бил информиран од министерот за здравство, Златибор Лончар.

Вучиќ со вознемирувачки вести: Новиот сој на корона пристигна во Србија- го донесе девојка од Лондон!

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денес објави дека новиот британски...

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...