Српската армија во салата 1 организира простор за сместување, јадење и гледање телевизија, а достапни се книги, списанија и дневeн печат.

Објавил: Едмонд Бекири | 1 април, 2020 15:16

ЕКСКЛУЗИВНО МЕНИ- вака се хранат заразените ВО КАРАНТИН во Србија: Гулаш, свинско месо, печење, туршија, цвекло!

Фото/Текст извор: ©Informer.rs магазин.мк

Во салата 1 на Белградскиот саем, каде што српските вооружени сили организираа привремена болница за прием и престој на лица со лесни симптоми на инфекција со коронавирус, исполнети се барањата утврдени во Правилникот за вакви карантински места и болници.

Ова го потврди граѓанскиот заштитник Зоран Пасалиќ во неделата, по темелното испитување на привремената болница пред пристигнувањето на првите пациенти.

Белградски саем. ФОТО: Tanjug/Jaroslav Pap

Српската армија во салата 1 организира простор за сместување, јадење и гледање телевизија, а достапни се книги, списанија и дневeн печат. Исто така се предвидени тушеви со топла вода.

Пациентите имаат по три оброци на ден и закуска, оброците се готват за ручек, а Студентски град обезбедува исхрана.

Министерството за одбрана и вооружените сили на Србија се одговорни за надворешната служба за безбедност, организирањето на основните животни потреби во однос на сместување и лична хигиена и надворешната дезинфекција на површините на Саемот.

Медицинската нега на пациенти во привремена болница на Белградскиот саем ја обезбедува Министерството за здравство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа...

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...