Црквата на Воскресението Христово на православните во Црна Гора е Божја куќа каде илјадници луѓе се молат секој ден.

Објавил: Перо Милчин | 31 октомври, 2020 17:56

ЕКСКЛУЗИВНО: На ова место ќе почива митрополитот Амфилохије

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

На ова место ќе почива митрополитот Амфилохије, објави српски Курир!

Телото на Црногорскиот митрополит Амфилохије и Литоралот ќе почиваат во криптата на Соборниот храм во Подгорица!

Криптата се наоѓа во црквата Христово воскресение во Подгорица.

Изграден е за време на животот на блажениот митрополит Амфилохије. Амфилохије ќе биде погребан во него утре, по литургијата и богослужбата.

Првите работи за изградба на Храмот започнаа во 1993 година, а зградата беше отворена на 7 октомври 2013 година.

Телото на Црногорскиот митрополит Амфилохије и Литоралот ќе почиваат во криптата на Соборниот храм во Подгорица!

Црквата на Воскресението Христово на православните во Црна Гора е Божја куќа каде илјадници луѓе се молат секој ден.

Амфилохије е роден како Ристо Радовиќ, на Божиќ, на 7 јануари 1938 година, во Баре Радовиќ во Доња Морача. Завршил богословија на Свети Сава во Белград, на Богословскиот факултет. Студирал класична филологија на Филозофскиот факултет во Белград.

Бил на постдипломски студии во Берн и Рим, а докторирал во Атина. Се замонашил во 1967 година во Грција, а една година подоцна станал јеромонах.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Дарко Филиповиќ се прости од Токан преку својот Фејсбук профил објви црно-бела слика на неговиот драг колега.

ГОЛЕМА ТАГА: Од корона на 45-годишна возраст почина тапанарот на Амадеус Бенд!

Тапанарот на популарната музичка група „Амадеус бенд“, Бојан Златановиќ, познат под...

Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот...

Премиерката Ана Брнабиќ и претседателот на Националното собрание Ивица Дачиќ пристигнаа во Храмот Свети Сава.

ВО ЖИВО: Започна погребот на ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ – Присутни се државниот врв и голем број граѓани

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци...