Токму на време да разберам дека НИКОЛА ГРУЕВСКИ ќе се жени за унгарка (маџарица).

Објавил: Сара Фемина | 14 ноември, 2019 17:51

ЕКСКЛУЗИВНО: НИКОЛА ГРУЕВСКИ СЕ ЖЕНИ ЗА УНГАРКА – Дали ќе му се насмее среќата по трет пат?!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Новинарот Миленко Неделковски ексклузивно од Виена открива дека екс премиерот Никола Груевски по трет пат ќе стапне на лудиот камен, но овој пат за Унгарка.

Во Виена сум. Неколку состаноци.
Токму на време да разберам дека НИКОЛА ГРУЕВСКИ ќе се жени за унгарка (маџарица).💍💍💍
Па, нека е честито и за многу години.
Имам уште еден состанок вечерва, се надевам дека на него ќе дознаам дали е бракот од љубав или само за папири.

Останува да видиме која е жената што го украде срцето на екс премиерот Никола Груевски. Груевски беше во брак со Сузана Арбутина, од која нема деца. По разводот со првата сопруга, во мај 2007 година се оженил со Боркица Груевска (моминско презиме Манчева), со која имаат две деца, но и тој брак како што пишуваат медиумите заврши неславно.

За случајот „Тенк“ на СЈО, Груевски е осуден на затворска казна од 2 години. Според пресудата тој е виновен за злоупотреба на службената положба и овластување како и „за примање награда за извршување противзаконито влијание“.

Во овој случај тој е обвинет дека како премиер побарал од екс-министерката Гордана Јанкулоска спроведување на незаконска јавна набавка за ново блендирано возило кое „било набавено затоа што Груевски сакал да се вози во такво возило, но не сакал јавноста да знае за тоа“.

Откако судот донел решение Груевски да одлежи затворска казна од 2 години за случајот „Тенк“ во затворот во Шутка, неговиот тим од адвокати поднел жалби кои биле одбиени на 9 ноември 2018 година, петок, и повторно го потврдиле решението на Груевски за казната затвор. Судот го ограничил да се јави на одлежување на казната најкасно до понеделник. Во понеделникот Груевски не се јавил во затвор и МВР издало национална потерница за него. Следниот ден Груевски преку својата Фејсбук страница ја обесвести јавноста дека се наоѓа во Будимпешта и има побарано политички азил од Унгарија.

Поради тоа потерницата за него била преиначена во меѓународна.
Бегството и барањето за политички азил на Груевски во Унгарија предизвикало низа реакции дома и во регионот. Поради политичката ситуација, и десното и левото крило на опозицијата во Унгарија, остро реагирале и побарале од унгарската влада да го уапси и итно да го екстрадира Груевски назад во Македонија. Сомневајќи се дека Груевски пристигнал во Унгарија преку територијата на Србија, српската опозициона политичка коалиција Граѓански блок 381 побарале отчет за тоа која е улогата на српската влада на чело со Александар Вучиќ во неговото бегство.
Утрото на 27 јуни 2019 година Груевски со лисици на рацете бил спроведен во суд во Будимпешта за да присуствува на рочиште за барањето на македонските власти за негова екстрадација, кое рочиште по барање на неговиот адвокатски тим било затворено за јавноста. Барањето за негова екстрадација од страна на македонското Министерство за правда е поради правосилната двегодишна затворска казна за случајот на СЈО „Тенк“, од која казна тој избега.

Одлуката од рочиштето набрзо истиот ден била соопштена и според истата барањето на македонските власти е одбиено и Груевски останува во азил во Унгарија. Според судијката Ева Варежи условите за екстрадација не се исполнети, додавајќи дека не се исполнети ниту условите за меѓународната потерница распишана од македонските власти.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Асли Енвер е една од омилените актерки во Турција, а нејзиниот лик на Суреја во серијата „Истанбулска невеста“ е една од нејзините најголеми улоги во кариерата. Таа има 35 години и веќе е меѓу најпопуларните турски актерки на сите времиња.

ИСТАНБУЛСКАТА НЕВЕСТА УШТЕ ПОВЕЌЕ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ: Животот на актерката не и е како на ФИЛМ – страшен и борбен!

Турската серија Истанбулската невеста која се емитува на ТВ Сител стана мега хит во...

Според народното верување по денепниот датум денот се зголемува.  Тој е син на Јонин и брат на Свети Петар. Роден е во Витсаида на брегот на Генизаретското Езеро и по занимање бил рибар. Се смета дека пред да стане апостол, Андреј бил ученик на Јован Крстител.

Денеска е Свети Андреј- жените да не ги прават овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат празникот на првиот Господов апостол...

Белиот капут за кој веќе пишуваа порталите не е нешто за кое се паѓа во несвест. Тоа дека е на модната куќа „Сен Лоран“ и дека чини 3.500 евра треба да ве чуди? Сензација не е, има капути и по 20.000 евра. Камчева дури одбрала поевтина варијанта, не дека не можела поскапата.

Цела Македонија зборува за ИЗГЛЕДОТ на Ана Камчева – таа на судење дојде со чанта од 8 илјади долари, а капутот…

На рочиштето за Рекет каде сведок беше Ана Камчева, таа во Кривичниот суд го привлече...