На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

Објавил: Едмонд Бекири | 4 април, 2020 20:16

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

Фото/Текст извор: ©информер.рс Printskrin video магазин.мк

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа руски воени лекари кои донесоа помош од Русија. Тема на дискусијата беше епидемиолошката состојба во Србија и приоритетните области за заедничка работа. Тие договорија заеднички напад на вирусот корона, но не превидоа ништо, како што прават сериозните армии, дознава Informer.rs.

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

Изготвен е план за работа, утврдени се населби и објекти каде ќе бидат ангажирани руски лекари и единици на РХБ.

Советувањето на српските и руските војници за тоа како да го нападнат вирусот е шокантна вест во Русија, а ТВ Стар има ексклузивен клип од тоа како изгледаше!

Вчера 11 руски авиони „Ил-76“ слетаа во Русија вчера, со екипи на лекари и специјалисти, опрема и техники за да помогнат во „борбата против коронарниот вирус“. Foto: Kurir.rs

Српските и руските војници договорија екипи на руски лекари и медицински сестри да ги обучуваат српските лекари кои работат директно со пациенти со коронарен вирус и да им помогнат во организирање на третман и карантин.

Како што беше предвидено, два тима на лекари ќе останат да работат во Белград, каде што ситуацијата е најкомплицирана. Пет екипи ќе бидат распоредени во Ниш, Кикинда, Валјево и Ќуприја, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Планирано е експерти за заштита на РХБ и друг тим лекари да бидат испратени во Бачка Топола, каде што српските војници кои биле во контакт со заразените се во изолација.

Две групи експерти за заштита на РХБ ќе бидат ангажирани во Гинеколошката и акушерската болница на Народниот фронт и Клиничката болница Драгиша Мисовиќ во Белград. 

Вчера 11 руски авиони „Ил-76“ слетаа во Русија вчера, со екипи на лекари и специјалисти, опрема и техники за да помогнат во „борбата против коронарниот вирус“.
Во Србија има 1.624 заразени лица, а 44 загинати досега.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност.

Вулин: Откако Вучиќ е шеф на државата, Србија е ПОДОБРА И ПОСИЛНА, а граѓаните се побезбедни!

Претседателот на социјалистичкото движење, Александар Вулин, вели дека Србија е подобра...

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...