Путин за случувањата во Македонија

Објавил: Узунов Бобан | 16 јануари, 2019 11:28

ЕКСКЛУЗИВНО ПУТИН: Се врши ревизија на македонскиот национален идентитет

Фото/Текст извор: ©novosti.rs/магазин
Во извадок на интервјуто од novosti.rs, Путин тврди дека процесот на уставни измени во Македонија има за цел да ревизија на македонскиот национален идентитет.

Кога зборуваме за ситуацијата на Балканот, сериозен дестабилизирачки фактор е политиката на САД и на некои западни земји, чија цел е зајакнување на нивната доминација во регионот. Во 1999 година, силите на НАТО ја бомбардираа Југославија без санкција на ОН за два и пол месеци, а потоа насилно ја одделија Автономната покраина Косово. И во 2008 година, Вашингтон и неговите сојузници ја поддржаа нелегитимната декларација за независноста на Косово. Во 2017 година, и покрај ставот на половина од населението, Црна Гора беше вовлечена во НАТО. Беа исплашени од референдумот за ова прашање, и како резултат на тоа, земјата минува низ период на политичка нестабилност.
Минатата година, поради принудно членство во НАТО на Република Македонија, беше покренат процесот на усвојување на уставните амандмани и промена на името на таа држава, а основата беше ревизија на македонскиот национален идентитет. Волјата на македонските гласачи беше игнорирана – референдумот за промена на државното име не успеа, но надворешниот притисок продолжи. Нашата земја, знаејќи и разбирање на комплексноста на Балканот и историјата на тој регион, секогаш ја сметаше за простор за конструктивна соработка. Денес Русија има многу пријатели, меѓу кои стратешки партнер на Србија е посебно место. Затоа, помагањето за зајакнување на регионалната безбедност и стабилност е нашиот безусловен приоритет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...