Со одбивањето на барањето за повлекување од владината коалција во Грција е јасно дека Преспанскиот договор има поддршка во грчкиот Парламент

Објавил: Узунов Бобан | 11 јануари, 2019 15:18

ЕКСКЛУЗИВНО: Ципрас обезбедил 151 пратеник, на потег е Заев

Фото/Текст извор: ©ekhtemerini.com/магазин

Пратениците со помалата партија во грчката коалициска влада, Независни Грци (АНЕЛ), во петокот го отфрлиле барањето на нивниот шеф Панос Каменос да побараат повлекување од кабинетот на партиските функционери.

Според првичните извештаи, само двајца од седумте пратеници на партијата во грчкиот дом со 300 пратенички места го поддржале барањето на Камменос да се обратат до премиерот Алексис Ципрас за отстранување на официјални претставници на АНЕЛ од нивните министерски места, со што ефикасно би се распуштила коалицијата.

Во Грција се шпекулира дека непослушноста на пратенците на Независни Грци спрема лидерот Каменос е договорена работа со Ципрас, со цел да опстои владината коалција и да се ратификува Преспанскиот Договор.

Истиот ден, Каменос изјавил дека состанокот со Алексис Ципрас закажан за петок бил одложен поради настаните во македонскиот Парламент.
Средбата меѓу Ципрас и Каменос, која има спротивни ставови во врска со спогодбата за името, се сметаше за клучна во одредувањето на иднината на кревката коалиција. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Македонија ја нема ниту на агендата на Советот на Европската Унија. Во најавата за темите за кои ќе се зборува во Луксембург, нашата држава не е ни спомената. Не само Македонија, и проширувањето не е на ниту една точка од најавите за приоритетите на највисокото тело на Унијата.

Македонија никаде не е се споменува – ја нема ниту во агендата на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера беше на средба со претседателот Макрон,...

„Ако ме обесите и тоа го претставите како самоубиство или пак ме ако ме тепате, мачеле, со убаво ви кажувам за да не биде дека не сте знаеле, никој нема да биде поштеден“, се заканил Бојан Јовановски алијас Боки 13, пишува медиумот.

АЛАРМАНТНО: Боки 13 итно пренесен во болница – животот на конец

Нова драма во затворот Шутка, на првоосомничениот Бојан Јовановски повторно му се...

Состојбата на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, е стабилна и денеска треба да биде пуштена од болничко лекување и вратена во затворот „Скопје“.

ЛЕКАРИТЕ И ДАДОА ОТПУСНА НА ЈАНЕВА -Катица се враќа зад решетки

Здравствената состојба на екс специјалната обвинителка Катица Јанева е подобрена...