Дивоградбите никнуваат како краставици под стакларник. ги има секој ден, има ли закони во оваа држава?

Објавил: Македонка Димкин | 28 февруари, 2019 17:24

ЕКСЛУЗИВНО: Уште една дивоградба, овој пат на реката Треска

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Попладндево од наш читател (загрижен граѓанин) до нашата редакција беше испратена и фотографија каде што се гледа плтаформа од бетон во вода. Читателот кој тврди дека е тоа на реката Треска и се сомнева дека е тоа подготовка за некој проект:

»Поради актуелниот случај на дивоградба кај вештачкото езеро на Матка,Ве известувам за уште еден сличен случај на дивоградба НА САМАТА РЕКА ТРЕСКА. Покриена е 1/3 од реката. Локацијата е отприлика на помалку од 1 км пред црквата Богородица или после 50 метри од продавницата ЧИКА која се наоѓа на самиот пат.

Точна локација на следниот линк:

Ова на ништо не личи, вака секој може да си гради во река што сака без никакви правни последици. Може да го изградил некој од куќите кои се во близина или може некој да стопанисува (почетна фаза на кафе бар или изнајмување на кајаци и слично -вели во негвоиот допис преку емаил загрижениот граѓаниин. 

За истото ќе ги информирам општина Сарај и град Скопје, но Ве информирам и Вас, медиумите зошто ако не знае пошироката јавност за вакви случаи, пред инспекторите и други надлежни истите не постојат, вели читателот за магазин.

Дали ова е сегашна дивоградба или пак истата е со години наназад, сеедно, надлежните треба да излезат на терен и да ги проверат овие обвинувања од граѓаните, бидејќи законите треба и мора да важат за сите, нели?

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Прочка е пред почеток на Велигденскиот пост. Црквата го поставила како силен потсетник на духовниот карактер на постот.

Денес е Прочка: верниците денеска на големиот празник, забораваат на кавгите и проблемите

„Прости ми, да ти простам“ со овие зборови верниците денеска, на големиот празник,...

Новата политичка партија „Интерга“ ќе дејствува самостојно, независно од сите, сами ќе го градат нивниот пат, не оставјќи го СДСМ на власт, ниту па имаат намера да го вратат ВМРО.

Новата партија ИНТЕГРА, има намера да го симне СДСМ и нема намера да го врати ВМРО-ДПМНЕ!

Денеска  пред македонската јавност беше промовирана програмската платформа и лидерскиот...

Музиката ја потпишуваат Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров. Текстот е на Коста Петров и неговата сопруга Сања Поповска, а во спотот се појавува и нивната ќерка Бела.

Тодевска ја претстави песната за Евровизија „Proud“ (Горда) заедно со ќерката и сестрата во спотот

Тамара Тодевска ја објави песната со која ќе нè претставува на Евровизија. Во Тел Авив,...

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците Стево Пендаровски уште еднаш повтори дека тој е следен

Пендаровски: Ме следат ама не се папараци, рецидиви се, служби се од странство!

Заедничкиот кандидат за претседател на ромите, турците, србите, албаницте  и македонците...