Здрава храна!

Објавил: Перо Милчин | 17 јануари, 2021 20:57

Експертите советуваат: Никогаш не јадете ја оваа храна на празен стомак!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Како прв и најважен дневен оброк, појадокот мора да содржи здрава храна.

Експертите посочуваат дека не е здраво да се пие првото утринско кафе пред појадокот.

Конзумирање на производи на база на квасец на празен стомак може да доведе до проблеми со надуеност и болка во стомакот.

Експертите препорачуваат да избегнувате лиснато тесто и колачиња од квасец за појадок.

Јогурт

Јогуртот е здрав затоа што содржи млечни киселини бактерии совршени за цревната флора, но ако се консумираат на празен стомак, истите тие бактерии можат да ја намалат желудочната киселина.

Домат

Доматот е полн со витамини и антиоксиданти, тој е здрав вид зеленчук, но доколку се консумира само за појадок, во комбинација со желудочна киселина, може да предизвика силна болка во стомакот.

Краставица

Експертите препорачуваат да се избегнува суров зеленчук за појадок. Краставиците можат да предизвикаат несакана надуеност и металоиди.

Агруми

Семејството цитруси вклучува портокали, лимони, грејпфрути, мандарини, кои се богати со витамин Ц.

Иако прилично здрава храна, нивната киселина може да предизвика оштетување на мукозната мембрана, што може да биде многу болно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Кокцигеалниот сегмент е составен од крстната коска која е формирана со спојување на 3 до 5 мали прешлени. Најчесто крстната коска е составена со спојување од 4 мали прешлени, но кај некои луѓе можно е таа да биде составена од 3 или 5 мали прешлени, што не влијае на нејзината функција.

ЗДРАВЈЕ: Структура и функција на здравиот ’рбет

Рбетот претставува комплексна структура која овозможува стабилност и мобилност на...

75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува...

Комисијата при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата низ целата држава и јавноста соодветно ќе биде информирана.

НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО СО ПРЕПОРАКИ ДО НАСЕЛЕНИЕТО

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за...

-Постојат неколку типа на ХПВ вакцини, двовалентна, четиривалентна и деветовалентна. Секундарна превенција претставува скрининг за цервикален карцином. Скринингот се спроведува со правење на ПАП тест и/или ХПВ типизација, во зависност од скрининг програмата и политиката на земјата во која се изведува.

ПРИМАРНА ПРЕВЕНЦИЈА НА РАКОТ НА ГРЛО НА МАТКА Е ВАКЦИНАЦИЈАТА СО ХПВ ВАКЦИНА – ЈАНУАРИ ПОСВЕТЕН НА БОРБА ПРОТИВ РАКОТ НА ГРЛОТО НА МАТКАТА

Доктор Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија...