Познато дека многу згради во областите погодени од последниот земјотрес се изградени со неквалитетни материјали

Објавил: Македонка Димкин | 10 февруари, 2023 11:17

Експерти: Катастрофата во Турција е поради лоша градба

Фото/Текст извор: ©магазин

Експертите за геологија и инженерство предупредуваа на слабо спроведување долго пред разорниот земјотрес оваа недела, кој срамни со земја илјадници згради и уби повеќе од 21.000 луѓе во Турција и Сирија.

„Ова е катастрофа предизвикана од лоша градба, а не од земјотрес“, изјави за Асошиејтед пред (АП), Дејвид Александар, професор по планирање вонредни состојби на Универзитетскиот колеџ во Лондон.

„Општо е познато дека многу згради во областите погодени од последниот земјотрес се изградени со неквалитетни материјали и методи и честопати не ги исполнувале владините стандарди“, рече Ејуп Мухчу, претседател на Комората на архитекти на Турција.

Тој посочи дека ова вклучува многу стари згради, но и станови изградени во последниве години – речиси две децении откако земјата ги усогласи своите градежни кодови со современите стандарди.

„Градежниот фонд во таа област беше слаб и нестабилен и покрај реалноста на земјотресот“, рече Мухчу.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...