Експертската јавност загрижена за новиот заем од речиси милијарда евра

Објавил: Перо Милчин | 22 мај, 2022 19:57

Експертската јавност загрижена за новиот заем од речиси милијарда евра

Фото/Текст извор: ©telma

Пристигнаа првите реакции за ребалансот на буџетот. Од најголемиот синдикат во земјава обвинија дека со новото прекројување на државната каса, вработените во јавниот сектор нема да го добијат ветеното линеарно покачување од 2.806 денари. Бараат итна средба со Владата.

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2.806 денари ќе се случи со ребалансот на буџетот, како што бевме убедувани од Владата, но за жал се покажува дека тоа било само купување на време и играње со судбината на 130.000 работници во државата, во време кога економската, енергетската криза и инфацијата ги јадат работничките плати“, се вели во соопштението.

Експертите пак фокусот го ставија на новата  милиијадра, која годинава ќе се позајмува. Велат  станува збор за сериозна сума која со години ќе се враќа. Стравуваат дека парите нема паметно да се искористат,  долгот ќе расте , а ефектото ќе биде краткорочен.

Се плашам дека со влегување во  овие долгови се плашам дека владата ќе добие комодитет и ќе продолжи со нивните трошења затоа што од една страна долгот ќе расте а ќе има и импакт врз инфлаторните параметри. Од една страна ќе има покачување на стапката на долгот над 60 отсто од јавниот долг што е многу тешко да се врати ќе ни требаат 7 до 8 години да ги враќаме овие пари,  од друга страна имате инфлација која треба да ја решите. Ќе биде многу тешко да се менаџира оваа криза, вели професорт Абил Бауш.

Со ребалансот 76 милиони евра се за нови мерки  за заштита на домаќинствата од  нови поскапувања.  Но, експертите предлагаат, укинатото  ДДВ, намалената акциза и  ограничената маржа  кои сега се применуваат,  да се заменат со други мерки.

Мерките да се вратата како порано да се тргнат, замрназите цени еве има шпекулации на пазарот,  акцизата да се врати како претходно. ДДВ да остане 5 отсто,  а за основните производи да остане исто на 0 или до 5, за останатите полуксузни средства 18 отсто, додава Бауш

Државава годинава планира да се задолжи за нови 900 милиони евра, но не се исклучува можноста долгот да надмине и една милијадра.  Парите ќе се бараат на домашниот пазар,  но и од меѓународните институции. Со ребалансот, трошењето  ќе се зголеми за над 200 милиони евра, но ќе се соберат и 100 милиони евра плус. Министерот Бесими кажа дека  повеќе пари ќе има за плати во образованието, пензии, но и за субевнции за минималецот. 

Расходите се проектирани на 4, 7 милијадри , а приходите  на 4 милијадри евра.  Растот годинава се очекува да биде 3, 2 проценти, а инфлацијата  да надмине 7 отсто од БДП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Според него, иако сме на средина на 2022 година, искористени се 70 отсто од квотите на работници кои доаѓаат од странски земји кои сакаат да работат во Македонија.

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија, вели Бектеши

Странските државјани се заинтересирани да работат во Македонија. Ова го вели министерот...

На предлог на Министерството за економија вчера донесе одлука за ограничени маржи што ќе важат заклучно со 30 септември годинава.

Владата со ограничување на трговските маржи на основните прехранбени производи на 5 до 10 отсто повторно ќе се обиде да го спречи растот на цените на производите.

– Во консултација со бизнис заедницата и по координација со надлежните институции донесовме Одлука според која заклучно со 30 септември 2022 година за леб бел – сечен на парчиња или цел, шеќер бел како и сончогледово масло за јадење (без ладно цедено масло се утврдува трговска маржа во висина до 5 отсто во трговијата на големо и на мало. За брашно од пченица – тип 400 и тип 500, макарони и шпагети од тврда пченица, македонски ориз бел, трајно кравјо млеко со масленост од 2,8, 3,2 и 3,5 отсто и јајца од кокошка за сите трговски друштва и трговци поединци кои учествуваат во трговскиот синџир, се утврдува трговска маржа во висина до 10 проценти во трговијата на големо и на мало, информира вчера министерот за економија Крешник Бектеши.

Според одлуката, како што нагласи министерот, се предлага рабатот и надоместоците да не се одобруваат до 31 декември 2022 година.

Порача дека мерките секогаш се носaт во консултација со стопанските комори.

-Не е фер кон потрошувачите во текот на 24 часа да има зголемување на цените од 80 проценти кога нема зголемување на оперативните трошоци, ниту пак на суровините. Цените на суровините државата ги следи при влезни фактури од страна на Царинската управа. Ние не сме забележале дека од 31 мај до 1 јуни толку се зголемени влезните фактури. Мислам дека доволно или повеќе од доволно е пет отсто да се има маржа за основни прехранбени производи во време на криза, посочи Бектеши.

Поевтин леб и зејтин до 30 септември

На предлог на Министерството за економија вчера донесе одлука за ограничени маржи...

Тие велат дека без таа мерка нивното производство значително ќе поскапи, а ќе бидат принудени и да отпуштаат работници!

Саламите ќе поскапат до 30 проценти, масовно ќе се отпуштаат работници

Мерката за бесцарински увоз на замрзнато месо за преработки истече на 5 јуни, а сопствениците...

Тие очекуваат оваа пресметка на синдикалната минимална кошница, како и зголемувањето на трошоците за живот да бидат будење за сите работодавци, локалната и централната власт и како што додаваат „веднаш да пристапат кон зголемување на платите на работниците согласно порастот на минималната плата и да ги зголемат платите за најмалку 2806

На четиричлено семејство му требаат 38.104 денари месечно

Вредноста на Синдикалната минимална кошничка за четиричлено семејство за април годинава изнесува...