Египетските безбедносни сили го потврдија нападот, посочувајќи дека меѓу жртвите им Египќани, како и државјани на Јужна Африка.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 мај, 2019 18:21

Експлозија на автобус кај египетските пирамиди, повредени повеќе од 17 туристи!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Најмалку 17 лица, меѓу кои и странски туристи, се ранети денеска при експлозија на бомба крај туристички автобус во близина на египетски музеј, што се гради во реонот на познатите пирамиди во Гиза, Египет.

Египетските безбедносни сили го потврдија денешниот напад. Нападите врз египетските безбедносни сили и припадниците на христијанско малцинство зачестуваат во Египет по соборувањето од власта на претседателот – исламист Мохамед Морси во 2013 година.

– Експлозивна направа беше активирана покрај ѕидот на музејот, изјави за ДПА претставник на безбедносните сили, кој побарал анонимност.

Никој до сега не презеде одговорност за нападот, изведен со поставена експлозивна направа, која била активирана кога крај неа минувал автобус со странски туристи.

Ројтерс јавува дека меѓу повредените туристи има Јужноафриканци. Не се знае колку се повредени, и не се знае дали има од други националности меѓу повредените во денешната експлозија.

Засега нема информации за загинати. Сведокот Мохамед ел Мандух за Ројтерс изјави дека слушнал „силна експлозија“. Фотографиите објавени на социјалните мрежи прикажуваат автобус со искршени прозорци и парчиња на патот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Тоа предизвика гнев кај амбасадорот, кој рече дека не доживеал такво нешто во неговата 27-годишна дипломатска кариера.

УКРАИНСКИОТ АМБАСАДОР НАПРАВИ СКАНДАЛ НА ГРАНИЦА СО БЕЛОРУСИЈА: Се заканувал на полицајци и започнал ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА!

Украинскиот амбасадор во Минск Игор Кизим, им се закани на белоруските граничари со...

Луѓето стојат целосно и го штитат нашето Национално собрание и другите згради, и ние нема да дозволиме некој да го сруши и уништи имотот, рече Стефановиќ.

СЕ СПРЕМА ХАОС КОГА ЌЕ ПАДНЕ МРАК: Министерот Небојша Стефановиќ изнесе загрижувачки информации

– За жал, имаме информации дека еден дел од демонстрантите, кога ќе се стемни, планира...

Полицајците фрлаа солзавец, а демонстрантите избегаа во правец на плоштадот Никола Пашиќ и кон Булеварот крал Александар. Некои лица во демонстрацијата се повредени, дојде брза помош и укажа на помош на еден маж.

ХАОС ВО БЕЛГРАД – ЗАПАЛЕНИ УЛИЦИТЕ: Граѓаните протестираат со шишиња и факели, полицијата употреби солзавец

Вечерва, нешто пред 20.30 часот, демонстрантите повторно предизвикаа немири во Белград,...

Протестите продолжија во раните утрински часови а националната гарда е распоредена во десетина држави, како и во округот Колумбија.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО АМЕРИКА: Во 25 градови полициски час – граѓаните палат се судирија со полицијата!

Протестите и немирите за смртта на Афроамериканецот Флојд продолжија во саботата...